17 sierpnia odbyły się dzień otwarty zakładów oraz piknik na miejscowym lotnisku.
Zakłady w czasie jednego popołudnia zwiedziło 8 tysięcy osób, zaś w pikniku wzięło udział, jak się szacuje, około 40 tys. gości z miasta i całego regionu.
Równo 75 lat temu, dzięki decyzji o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego, w Mielcu utworzono Państwowe Zakłady Lotnicze – Wytwórnię Płatowców nr 2. Wtedy Mielec stał się kolebką polskiego przemysłu lotniczego, a małe galicyjskie miasto, jakim wówczas był, stało się poważnym ośrodkiem przemysłowym. Zakład przechodził, zwłaszcza w czasie przemian, trudne chwile, ale udało się zachować produkcję, a dziś przygotowywać tu maszyny, które znane są na całym świecie.
17 sierpnia, w czasie parady historycznych i współczesnych statków powietrznych, pokazało się na mieleckim niebie 30 samolotów i śmigłowców. Były najsłynniejsze produkty z Mielca, czyli odrzutowiec lim 2, znany także jako MIG 15, AN-2, dromader. Jedną z głównych atrakcji był występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawił się również śmigłowiec S-70i black hawk, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.
Swoje umiejętności, dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, pokazała słowacka grupa rekonstrukcyjna Retro Sky Team. Zaprezentowali się również mistrzowie świata w skokach spadochronowych z WKS Wawel Kraków.