Nowy numer 17/2024 Archiwum

Poznając Biblię. Część IV

Jezus Chrystus w kontekście dziejów zbawienia. Od preegzystencji do przemienienia.

POZNAJĄC BIBLIĘ. Jezus Chrystus w kontekście dziejów zbawienia. Od preegzystencji do przemienienia. Część IV. Ks. Piotr Łabuda (red.)

Dobrze się stało, że wykłady wygłoszone w ramach Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego w ciągu kończącego się właśnie roku akademickiego (2010/2011) – w tak wyrazisty sposób – każdy z nich składa się jakby z trzech odsłon – uwzględniły prawdę o jedności Starego i Nowego Testamentu i, koncentrując się wokół osoby, życia i nauczania Jezusa Chrystusa, pozwoliły spojrzeć na Niego przez pryzmat całego Pisma Świętego. Ostatnim podjętym w pierwszym półroczu tematem jest przemienienie Pańskie. Opis Mateusza Ewangelisty został przez wykładowców skonfrontowany z relacją ze spotkania Mojżesza na górze Synaj z Księgi Rodzaju i wspomnieniem św. Piotra z tego wydarzenia, utrwalonym z jego Drugim Liście. Pozwoliło to pokazać przemienienie jako – z jednej strony – urzeczywistnienie oczekiwań, jakimi żyli Żydzi („wypełnienie Prawa i Proroków” – Mt 15,7), a - z drugiej – jako adresowaną do rodzącego się Kościoła zapowiedź powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa. Dzięki takiemu zabiegowi nikt już nie może mieć wątpliwości, że Biblia nie jest luźnym zbiorem przypadkowo dobranych ksiąg, ale niezwykle spójnym dziełem, w które nie sposób ingerować (przez dopisywanie czy wykreślanie czegokolwiek) bez poważnego jego okaleczenia; że tak naprawdę należy mówić nie o księgach, ale o Księdze (ze „Słowa Biskupa Tarnowskiego").

ISBN 978-83-733282-7-3
Format B5
Ilość stron 216
Rok wydania 2011

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl