Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poznając Biblię. Część V

Jezus Chrystus w kontekście dziejów zbawienia. W drodze do Jerozolimy i wydarzenia paschalne.

POZNAJĄC BIBLIĘ. Jezus Chrystus w kontekście dziejów zbawienia. W drodze do Jerozolimy i wydarzenia paschalne. Część V. Ks. Piotr Łabuda (red.)

Kolejna, już piąta część "Poznając Biblię", na którą złożyły się wykłady wygłoszone w ramach Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego w drugim semestrze roku akademickiego 2010-2011, potwierdza intuicję Tomasza Manna, że dzieje zbawienia to studnia bez dna – nie tylko w sensie „początków”, ale także – a może przede wszystkim? – w sensie ich znaczenia. Trzej tarnowscy bibliści: ks. Michał Bednarz, ks. Piotr Łabuda i ks. Mirosław Łanoszka – „centralnym obiektem” swoich rozważań uczynili Jezusa Chrystusa, o którym traktują cztery Ewangelie, ale jednocześnie nie zlekceważyli „peryferii”, na które wszak składają się pozostałe księgi biblijne – tak Starego, jak i Nowego Testamentu. Dzięki temu wydobyli znaczenia niedostępne w bezkontekstowej lekturze dzieł ewangelistów. Rzucili silny snop światła w głąb „studni przeszłości” i w głąb „studni znaczeń”; tym razem koncentrujących się wokół ostatniego etapu w dziejach zbawienia – tom rozpoczyna się od momentu, w którym Jezus Chrystus ruszył ku Jerozolimie. To w niej będą miały miejsce najważniejsze wydarzenia zbawcze: Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie. W publikowanych wykładach podążamy Jego śladem, pamiętając, iż Bóg „«wielokrotnie i wielu sposobami (…) mówił przez proroków, na koniec w tych czasach przemówił do nas przez Syna» (Hbr 1,1-2). Zesłał bowiem Syna swego, czyli Słowo odwieczne, oświecającego wszystkich ludzi, by zamieszkał wśród ludzi i opowiedział im tajemnice Boże (por. J 1,1-18)” (Konstytucja dogmatyczna o objawieniu Bożym Dei verbum, 4) (ze "Słowa Biskupa Tarnowskiego").

ISBN 978-83-733296-5-2
Format B5
Ilość stron 170
Rok wydania 2011

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl