Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rok bł. Edmunda

Bp Jeż: Służmy potrzebującym i okazujmy sobie miłość.

Bp Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie na niedzielę 5 stycznia przypomina, że rok 2014 jest w Kościele w Polsce poświęcony bł. Edmundowi Bojanowskiemu, który urodził się 200 lat temu. "Jego osoba oraz działalność są wyjątkowym zjawiskiem w dziejach polskiego narodu, polskiej kultury i polskiego wychowania" – pisze bp Jeż.

W diecezji tarnowskiej bł. Edmund najbardziej znany jest dzięki posłudze sióstr służebniczek dębickich i starowiejskich, które pracują w prawie 100 placówkach. Na terenie diecezji swoją siedzibę ma przełożona generalna ss. służebniczek dębickich s. Maksymilla Pliszka, która rezyduje w Dębicy.

"Duchowe córki bł. Edmunda, tworzące Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, są  bardzo mocno wpisane w historię diecezji tarnowskiej. Przybyły do niej niedługo po założeniu zgromadzenia. Przez ten długi okres czasu ich ofiarna działalność zrosła się w wyjątkowy sposób z życiem Kościoła tarnowskiego. Jesteśmy za nią głęboko wdzięczni i modlimy się, aby siostry służebniczki, na wzór Maryi w Kanie Galilejskiej, nadal mogły spieszyć z pomocą we właściwej godzinie, docierać zawsze do sytuacji, gdzie znajduje się człowiek potrzebujący pomocy i życzliwej obecności" – pisze diecezjan bp Jeż.

Pasterz ufa, że Rok bł. Edmunda będzie przedłużeniem Roku Wiary. "Obecność ludzi wiary pośród nas jest nadal żywa, również dzięki takim wzorcom, jakie pozostawił nam świecki apostoł, wychowawca i społecznik bł. Edmund Bojanowski. Niech ten Nowy Rok 2014, któremu patronował będzie bł. Edmund, pomnoży w nas pragnienie służby bliźnim, okazywania im miłości miłosiernej oraz wydawania jak najpiękniejszych owoców naszej wiary" – apeluje bp Jeż.

Edmund Bojanowski urodził się w 1814 roku w Grabonogu w Wielkopolsce. Otrzymał staranne wychowanie w katolickiej rodzinie. Poważna choroba uniemożliwiła mu ukończenie studiów filozoficznych, które podjął na uniwersytetach we Wrocławiu i w Berlinie. Będąc człowiekiem głęboko religijnym i praktykującym, patrzył na każdego człowieka, a zwłaszcza na biedne dzieci, przez pryzmat miłości do Boga. Mimo słabego zdrowia, robił wszystko, by nieść pomoc zaniedbanemu ludowi wiejskiemu, m.in. przez organizowanie ochronek dla dzieci i opieki nad chorymi, troszcząc się jednocześnie o podniesienie moralności dorosłych. Chociaż był człowiekiem świeckim, 3 maja 1850 roku założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. W 1855 r. zostało ono zatwierdzone przez arcybiskupa Leona Przyłuskiego. Jeszcze za życia założyciela siostry uzyskały pozwolenie na prowadzenie domów i ochronek w Galicji i na Śląsku. Edmund Bojanowski zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 roku. Jego beatyfikacji dokonał  Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy