Została wyróżniona jako Edukacyjna Gmina Małopolski 2013 za organizację festiwalu koronki klockowej.
Znamy laureatów plebiscytu „Edukacyjna Gmina Małopolski 2013”! Gmina Bobowa, organizator XIV Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej, została Edukacyjną Gminą Małopolski 2013. II miejsce ex aequo zajęły gminy: Klucze za II Piknik Historyczny Jura 1914 oraz Skrzyszów za przedsięwzięcie Mały Uniwersytet Skrzyszowski. Tytuł Edukacyjnego Powiatu Małopolski 2013 otrzymał powiat krakowski.
Plebiscyt „Edukacyjna Gmina Małopolski” organizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wspólnie z „Gazetą Krakowską”. Jego zadaniem jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich Małopolski, które, organizując ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne, najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie swoich mieszkańców. Plebiscyt z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy chociażby fakt, że na wszystkich 9 kandydatów do tytułu Edukacyjnej Gminy Małopolski 2013 oddano prawie 100 tys. głosów, podczas gdy rok temu na 15 kandydatów oddano w sumie 32 tys. głosów.
Bobowa, w której od pokoleń pielęgnowane są tradycje wytwarzania koronek klockowych, została doceniona za organizację międzynarodowego festiwalu poświęconego temu rzemiosłu. Wydarzenie – co warto podkreślić – jest częścią cyklu imprez koronczarskich, jakie co roku odbywają się w całej Europie. Podczas XIV edycji festiwalu, od 3 do 6 października 2013 roku gościły w Bobowej związki koronczarskie z 12 krajów, m.in. Austrii, Chorwacji, Hiszpanii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Na warsztatach prezentowano nowe sposoby projektowania ubiorów, biżuterii i obrazów z zastosowaniem koronki klockowej oraz nowe materiały, z których się ją wyrabia, tj. jedwab, koraliki, drut. Do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Koronek Klockowych zgłoszono 163 prace 60 autorów. Atrakcją festiwalu były pokazy mody projektantek z Czech i Słowacji oraz wernisaż wystawy prac koronczarek z Presowa. W wydarzeniu wzięło udział ponad 3000 osób.
Celem II Pikniku Historycznego Jura 1914, organizowanego przez Gminę Klucze, było z kolei upamiętnienie Bitwy pod Krzywopłotami oraz kontakt z lokalną historią na żywo, dzięki specjalnie przygotowanej ścieżce historycznej. 300 uczestników wydarzenia miało okazję zwiedzić Gawrę i dioramy przygotowane przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Widzowie obejrzeli też inscenizację epizodu z walk, toczonych w listopadzie 1914 roku w rejonie wsi Krzywopłoty. Odbyło się spotkanie z Jerzym Pałoszem – autorem książki „Śmiercią złączeni", koncert skrzypcowy Aleksandry Grzanki i występ chóru „Ziemia Kluczewska”.
Mały Uniwersytet Skrzyszowski to inicjatywa skierowana do uczniów klas I – III szkół podstawowych Gminy Skrzyszów. W sumie 319 dzieci skorzystało ze wsparcia logopedycznego i gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia umożliwiły im zniwelowanie trudności w czytaniu i pisaniu, a także trudności w zdobywaniu wiedzy matematycznej. Uczniowie szczególnie uzdolnieni rozwijali swoje zainteresowania matematyczno – przyrodnicze, językowe, plastyczne, muzyczno – taneczne, informatyczne. Dla najaktywniejszych zorganizowano wycieczki edukacyjne. Na zakończenie studenci Małego Uniwersytetu Skrzyszowskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szkoły miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia w formie występów oraz wernisażu prac plastycznych.
Gminy – laureaci Plebiscytu „Edukacyjna Gmina Małopolski 2013” zaprezentowały się podczas Gali „Rozwiń swoją gminę”, która była również podsumowaniem „Konkursu na plakat”, organizowanego na przełomie 2013 i 2014 roku przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w celu upowszechniania wśród dzieci i młodzieży postawy otwartej na uczenie się przez całe życie. Nauczycieli, którzy opiekowali się zwycięzcami konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych, wyróżniono tytułami Ambasadorów Uczenia się przez Całe Życie.
Uniwersytet w Skrzyszowie
Żaneta Zatorska
Piknik historyczny w Kluczach
Żaneta Zatorska