Pomogą oni w organizacji spotkań modlitewnych, kulturalnych i przyjęciu gości z całego świata.
Rozpoczynają się szkolenia liderów i animatorów młodzieżowych, którzy włączą się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Pomogą oni w organizacji spotkań modlitewnych, kulturalnych i samym przyjęciu gości z całego świata. W 2016 r. diecezja tarnowska spodziewa się ponad 100 tysięcy młodych ludzi. W szkoleniach weźmie udział ok. 140 osób (86 dekanalnych animatorów i 43 dekanalnych duszpasterzy młodzieży).
Warsztaty rozpoczną się w sobotę, 28 czerwca o godzinie 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Prowadzącymi będą przedstawiciele tarnowskiego i krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Obecność potwierdził również bp Stanisław Salaterski. Pierwsze spotkanie ma być informacyjne i organizacyjne. „Chcemy poznać zdanie młodych, by to było przede wszystkim ich dzieło. Jest wiele kwestii do ustalenia i bardzo zależy nam na głosie młodych ludzi i ich duszpasterzy. Animator - wolontariusz ma być prawą ręką dla duszpasterzy. Później przyjdzie czas na inne tematy takie jak np. zarządzanie zasobami ludzkimi czy kurs pierwszej pomocy ” - mówi ks. dr Paweł Górski, koordynator diecezjalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Wolontariusze - animatorzy młodzieżowi powinni być osobami pełnoletnimi w 2016 roku, czyli dziś mogą mieć 16 lat. - Oczywiście zależy nam na tym, żeby animatorami były osoby dojrzałe, samodzielne, które będą zdolne do podjęcia dużej odpowiedzialności w czasie przygotowań i samych ŚDM. Na szkolenie zaprosiliśmy po dwóch przedstawicieli z każdego dekanatu oraz dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Mamy też nadzieję, że liderzy zaproszą swoich rówieśników do współpracy, bo pracy czeka nas sporo - dodaje ks. Górski.
Kolejne warsztaty już w mniejszych grupach odbędą się nie tylko w Tarnowie. Spotkania mają się zakończyć do grudnia, bo w 2015 roku szkolenia będą organizowane już w poszczególnych okręgach dla animatorów parafialnych.
W 2016 r. zanim młodzi z całego świata spotkają się z papieżem w Krakowie, odwiedzą także diecezję tarnowską. Od 20-25 lipca, ok. 10 tys. osób spodziewanych jest w całej diecezji w ramach tzw. Tygodnia Misyjnego. Będą to spotkania modlitewne oraz kulturalne i turystyczne. Planowane są one we wszystkich dekanatach diecezji z wyjątkiem dekanatów Bochni, Brzeska i Tarnowa, które zostały włączone do Krakowa jako III strefa. Kilka dni później (26-31 lipca) przed diecezją tarnowską stanie o wiele większe wyzwanie logistyczne - przyjęcia dużej ilości gości z całego świata. Tarnów, Brzesko, Bochnia i okoliczne miejscowości będą obok Krakowa miejscami spotkań modlitewnych, katechez oraz bazą noclegową podczas Światowych Dni Młodzieży. Parafie, szkoły i inne instytucje na trasie Kraków - Tarnów będą miały zadanie zorganizowania spotkań i noclegów dla nawet 100 tys. osób z całego świata.
Ks. Paweł Górski spodziewa się, że w diecezji tarnowskiej trzeba będzie przeszkolić ok. tysiąca młodych ludzi, którzy bezpośrednio włączą się w organizację ŚDM i Tygodnia Misyjnego. W każdej parafii powinno być przynajmniej dwóch takich animatorów.
W organizację ŚDM włączają się także samorządy, m.in. w Bochni, Brzesku i Tarnowie są już wyznaczone osoby do współpracy z krakowskim Komitetem Organizacyjnym ŚDM 2016 r. Samorządy pomogą w zorganizowaniu noclegów m.in. w szkołach czy internatach. Wspólnym zadaniem będzie też promocja regionu i pokazanie młodzieży z całego świata atrakcyjnych miejsc w diecezji tarnowskiej.
Mówi ks. dr Paweł Górski, koordynator diecezjalny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.