Abp Zygmunt Zimowski: „Mała grupa polityków nie może zdominować większości narodu, dla której wolność sumienia jest wartością”.
W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu rozpoczął się 24 sierpnia tygodniowy odpust maryjny.
- Głównym motywem odpustu jest wdzięczność za kanonizację dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Każdy dzień odpustu ma też swoją specyfikę ze względu na różne grupy wiekowe czy zawodowe, które są zaproszone do pielgrzymowania na pasierbieckie wzgórze. Z roku na rok przybywa pielgrzymów, zawsze zaczynamy od pielgrzymki służby zdrowia i gościmy w naszym sanktuarium abp. Zygmunta Zimowskiego, a także lekarzy, pielęgniarki i personel medycznych szpitali z całego regionu. W pierwszy dzień odpustu modlimy się również za zmarłych dobroczyńców i parafian - mówił ks. kustosz Józef Waśniowski.
Sumie odpustowej w niedzielę 24 sierpnia, poprzedzonej procesją z kaplicy do kościoła sanktuaryjnego, przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia. W homilii abp Zimowski poruszył m.in. sprawę obrony sumienia wobec sił marginalizujących lub wykluczających jego rolę.
- Nie można sumienia wieszać na kołku, bo sumienie to głos Boży, który w nas jest. Dlatego trzeba formować sumienie. Myślę, że mała grupa polityków nie może zdominować większość narodu, w której wolność sumienia jest wartością. Jeśli człowiek nie będzie miał sumienia, to nie będzie go miał również naród. Przecież od ponad 1000 lat jesteśmy narodem katolickim, ludźmi sumienia, prawdy i wolności. To jest ze sobą ściśle związane, jak nie ma sumienia, to i prawdy, i wolności - tłumaczył abp Zimowski.
Na tle walki o sumienie i jego wolność jeszcze bardziej potrzebne jest duszpasterstwo służby zdrowia.
- Szpital to miejsce nowej ewangelizacji. Kapelani, ale i personel medyczny, katolicy mają obowiązek głoszenia Ewangelii, prowadzenia ludzi do Boga. W szpitalu człowiek zastanawia się nad sobą, nad sensem cierpienia, życia, śmierci. Potrzebny jest wówczas kapłan czy człowiek świecki, który pomoże odkryć odpowiedzi, wskaże do niech drogę. Szpital to takie miejsce, gdzie ziemia styka się z niebem, a niebo z ziemią - mówił abp Zimowski.
Główne uroczystości odpustowe są zaplanowane na sobotę 30 sierpnia i niedzielę 31 sierpnia. Tradycyjnie w sobotę o 24.00 rozpocznie się „pasterka maryjna”, która gromadzi tysiące pielgrzymów z całej diecezji.
- W tym roku Mszy św. będzie przewodniczył nasz biskup diecezjalny, bp Andrzej Jeż - dodaje ks. Waśniowski. Wśród gości pielgrzymujących do Pasierbca będą także abp Józef Kowalczyk, abp Wacław Depo i abp Henryk Nowacki.