Blisko 250 osób uczestniczyło w VIII Dniu Społecznym Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.
Drugi wykład, zatytułowany „Duszpasterskie wyzwania wynikające z błędnych koncepcji człowieka”, przedstawił ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk, profesor UPJPII, kierownik katedry nauk społecznych, teologii pastoralnej, liturgiki i homiletyki Wydziału Teologicznego sekcja w Tarnowie UPJPII.
Prelegent w nawiązaniu do wcześniejszego wykładu zastanawiał się, jak błędne koncepcje mogą być rozbrojone, co wobec tego problemu – jako Akcja Katolicka - duszpastersko mamy zaplanować. I odpowiadał: wobec zmasowanego, ośmieszającego Kościół działania, trzeba przetrwać samemu. Naszą odpowiedzią na krzykliwe wizje człowieka, stanowiące dyktat moralny, jest nasza formacja. Ks. Profesor przywołał postać św. Jana Pawła II- człowieka modlitwy, który godzinami trwał na adoracji. Trzeba najpierw być samemu przesiąkniętym rzeczywistością wiary, by dać coś innym. By pomóc człowiekowi, któremu dziś wmówiono zbyt szybko zbyt wiele, trzeba zawalczyć o człowieka, dostrzec w nim bliskiego. Kierować się miłością, a nie obojętnością, oschłością, oddaleniem.
Człowiek otrzymał od Stwórcy dwa dary – konstatował wykładowca – wolę i rozum. Jak zadziałać na człowieka, by nie skazać go na wolność, która go zabije? Przywrócić to, co jest zagubioną prawdą, organizować sympozja, dyskusje, które ukażą konsekwencje grzechu, dziś nierzadko grzech ukazywany jest jako sukces, jako miara nowoczesności, zachwiano bilans pomiędzy „być” a „mieć”, zadbano, by odczuwać głód nabywczy, redystrybuować dobro, odpowiadać na konkretną potrzebę – być razem. – Akcja Katolicka urzeka wspólnotowością – ocenił ks. Stolarczyk i zachęcał do zachowywania cennych relacji osobowych, przypominania prawd wiary, a także osobistego świadectwa. Po wykładach wywiązała się interesująca i dopełniająca temat dyskusja. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i błogosławieństwem bp. Jana Piotrowskiego.