Synaj leży u nas

Diecezja tarnowska ma wiele wspólnego z górą 10 przykazań. Taki związek zauważyli organizatorzy ŚDM Kraków 2016.

Odbyło się już kolejne spotkanie modlitewne z cyklu „Rio w…”. Tym razem młodzi spotkali się w Dębicy. – Kolejne „Rio…” zaplanowaliśmy w Tarnowie na 20 grudnia. Ale będzie to już ostatnie tego typu spotkanie – mówi ks. dr Paweł Górski, dyrektor wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży.

W przyszłym roku diecezjalne czuwania będą nazywać się Synajami. – Jako diecezja tarnowska otrzymaliśmy w systemie Światowych Dni Młodzieży nazwę „Synaj”. Nawiązuje ona do krajobrazu naszej diecezji i oczywiście do góry 10 przykazań. Chcemy pogłębić ten związek podczas kolejnych spotkań modlitewnych. Mam nadzieję, że odbędą się one w plenerze – dodaje ks. Górski.

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a wielkie zgromadzenia są jedną z form duchowej formacji młodych. KSM proponuje wszystkim włączenie się w krucjatę modlitwy „Gotów na ŚDM”. Wśród kilkuset osób, które już zapisały się do krucjaty jest nawet jeden 100-latek. Ciekawą propozycję ma Ruch Światło–Życie.

– Zapraszamy do udziału w rekolekcjach „Raban do kwadratu”. Najbliższy odbędzie się od 24 do 26 października. Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń. Kolejny już w grudniu, od 19 do 21. zapisów można dokonywać w wydziale duszpasterstwa dzieci i młodzieży tarnowskiej kurii – mówi Marta Wideł.

– Z kolei tak zwanym zwyczajnym grupom apostolskim proponujemy korzystanie z ogólnopolskiego programu „Czat ze słowem” – mówi ks. Górski. Diecezjalny Komitet organizacyjny ŚDM Kraków 2016 kładzie również nacisk na ilościowy jakościowy rozwój grup młodzieżowych w parafiach. Obecnie dekanalni duszpasterze młodzieży wraz z dekanalnymi animatorami młodzieży odwiedzają parafie, by rozpoznać aktualne potrzeby duszpasterskie względem młodych.

– W przyszłym roku ruszy nabór na parafialnych animatorów młodzieży. Ci młodzi również przejdą specjalne szkolenie. Już teraz młodzi, którzy chcą włączyć się w ŚDM, mogą zgłaszać się na parafialnych animatorów. Otwarta jest również droga do wolontariatu. Można zgłaszać się bezpośrednio do komitetu krakowskiego lub do nas. Będą potrzebni ludzie, którzy znają języki, mają zdolności organizacyjne, chcą włączyć się w działania duszpasterskie, porządkowe, medialne.   

« 1 »