GN 32/2018 Archiwum

Kleryk Robert Gucwa

Gdyby myślał tylko o sobie, pewnie żyłby do dzisiaj.

15 XI minęło 20 lat od śmierci kleryka Roberta Gucwy. Zginął w Afryce od kuli wystrzelonej przez bandytę.

Roberta wciąż pamiętam. Pochodził z mojej parafii i codziennie mijał mój dom, idąc do kościoła. Spokojny, uśmiechnięty. Angażował się w Liturgiczną Służbę Ołtarza i Ruch Światło-Życie. Pan Bóg nie poskąpił mu talentów - nauka nie stanowiła dla niego problemu, szybko uczył się języków obcych, był uzdolniony muzycznie i sportowo. Pamiętam też szok i niedowierzanie, gdy dostaliśmy informację o jego śmierci. Zginał jako młody chłopak, chcąc chronić swych współbraci.

Pochodził z Tarnowa Mościc. Do Stowarzyszenia Misji Afrykańskich wstąpił po maturze i był pierwszym kandydatem po drugiej wojnie światowej. W ramach formacji został wysłany do Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej. 15 listopada 1994 r. dom, w którym mieszkał Robert został zaatakowany przez grupę uzbrojonych bandytów. Gdy ci zaczęli dopytywać się o przełożonego Robert podał się za niego. W ten sposób chciał chronić współbraci. Po wyjściu z napastnikami na zewnątrz udało mu się uwolnić. Pomocy szukał u księży kombonianów, mieszkających nieopodal. Nie udało się, bo napastnicy wcześniej odcięli linię telefoniczną. Chciał więc dojść na policję, ale po drodze spotkał jednego z bandytów, który z bliskiej odległości strzelił do niego z pistoletu. Zginął na miejscu. Miał 25 lat i nie doczekał święceń kapłańskich.

Oddając życie na misjach dołączył do grona współczesnych polskich misjonarzy-męczenników. Pamięć o nim trwa. I w Mościcach, i w zgromadzeniu. Takich ludzi się nie zapomina.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma