Nowy numer 19/2024 Archiwum

Jezus w Świątyni (Łk 2,41-52)

Poniższa lectio divina jest propozycją medytacji łukaszowego opisu pobytu Dwunastoletniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz wydarzeń które nastąpiły po odnalezieniu Jezusa i powrocie do Nazaretu.

Pobożna rodzina

Jezus wzrastał w ciszy Nazaretu. Owo wzrastanie było nierozłączne z pobożnością Świętej Rodziny. Czy moja rodzina, mój dom – czy ja jestem człowiekiem pobożnym? Czy dbam o to, by być owym Bożym człowiekiem?

Pielgrzymując ku wolności

Świętowanie Paschy to przypomnienie uwolnienia z niewoli Egiptu – ale można też powiedzieć, z niewoli Micraim – z niewoli uzależnień, grzechów, słabości. Jakie są moje główne wady? Z czego trzeba by mi się było szczególnie wyzwolić? Co jest moim głównym zniewoleniem? Co jest moim Egiptem – moim Micraim?

Lista jest długa, bardzo długa: można być na przykład niewolnikiem własnego egoizmu – niezdolnym do dostrzegania potrzeb innych ludzi, można być niewolnikiem dążenia do pieniędzy, do kariery, do sławy, do ciągłego szukania akceptacji u innych. I – oczywiście – można być uzależnionym od narkotyków, alkoholu, hazardu, internetu, telefonu komórkowego, jedzenia, pracy, seksu, pornografii, samookaleczeń, zakupów, diety, leków, koncentracji na urodzie i sprawności fizycznej, rozlicznych fanatyzmów, w tym również religijnego, a także ateistycznego lub antyteistycznego itd. itp. Gdy mówimy do siebie „Mogę przestać to robić w każdej chwili”… tylko oszukujemy siebie samych.

Każde zniewolenie kształtuje szczególną mentalność niewolnika. Jej cechy charakterystyczne, to winienie innych za własne błędy, uwielbienie dla własnego – ciągłego i dominującego – poczucia krzywdy, które służy za usprawiedliwienie własnej pasywności i uciekania przed podejmowaniem decyzji, niezdolność do kochania i szanowania innych, trwale pesymistyczne i krytyczne ocenianie ludzi, brak poczucia wdzięczności, cenienie wyżej własnej korzyści niż sprawiedliwości, stałe uciekanie przed jakąkolwiek odpowiedzialnością, tendencje do posługiwania się kłamstwem, brak szacunku dla prawdy.

Rzeczywiście łatwiej było wyprowadzić ludzi z Egiptu, niż wyprowadzić Egipt z człowieka. Jakie jest to moje zdążanie do niebieskiej Jerozolimy? Leszana haba bJiruszalajim…  ile jeszcze dał nam Pan czasu w drodze ku niebieskiej Jerozolimie. Jaka jest to moje zdążanie ku niej?

« 17 18 19 20 21 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl