Nasza matka Helena przejdź do galerii

Młodzież z Pustkowa-Osiedla przygotowała spektakl teatralny o księżnej Helenie Jabłonowskiej.

W styczniu minęła 120 rocznica urodzin księżnej, która w historii Ziemi Dębickiej odegrała niepoślednią rolę.

- Sztuka „Księżna Helena Jabłonowska - serce dla ludu, dusza dla kraju”, jest uwieńczeniem warsztatów teatralnych realizowanych w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu - informuje Aneta Domaradzka, z Nieformalnej Grupy Teatralnej.

- Chcieliśmy tym spektaklem ukazać wydarzenia, które rozegrały się na naszym terenie w czasie II wojny światowej, kiedy to księżna Jabłonowska narażając życie pomagała ludziom przetrwać wojnę, a zwłaszcza wielkie zasługi położyła z w akcji dożywiania więźniów obozu w Pustkowie - dodają Agnieszka Kania i Anna Wolicka z Nieformalnej Grupy Teatralnej.

Spektakl ma charakter atrakcyjnych wizualnie scen z życia księżnej. Przedstawia sceny rodzinne w dworze Reyów w Przyborowiu, zaślubiny z księciem Jabłonowskim i pomoc więźniom.

Księżna Helena z Reyów Jabłonowska urodziła się w 1895 roku, a zmarła w 1977 roku w Krakowie. W latach międzywojennych zakładała kursy kroju i szycia dla kobiet wiejskich, koła gospodyń, siostrom służebniczkom pomagała zakładać ochronki. Była też w Akcji Katolickiej.

W czasie II wojny wstąpiła z całą rodziną do Armii Krajowej. Jako szefowa Rady Głównej Opiekuńczej w Dębicy organizował pomoc potrzebującym. Na szali stawiała nieraz swoje życie. Jej imię nosi Centrum Pamięci i Pojednania na Górze Śmierci w Pustkowie-Osiedlu.

 
« 1 »