Nowy numer 18/2024 Archiwum

Bóg Ojcem Jezusa Chrystusa i Kościoła według Ewangelii św. Mateusza

Rzeczownik "ojciec" występuje w tej Ewangelii 63 razy.

Jakie znaczenie ma słowo Ojciec w Modlitwie Pańskiej?

Centralną częścią Kazania na Górze jest modlitwa Ojcze nasz (Mt 6,9-13). Co znaczy słowo Ojcze, o to nie potrzebujemy pytać żadnych psychologów. A więc Bóg jest po prostu Ojcem. A ponieważ jest Bogiem, jest więc ojcem „bez żadnych ograniczeń”. Ograniczenia doczesnego ojca – jak słusznie mówią Żydzi – zostały tu zniesione. On jest tym, który mnie miłuje, tak jak dobry ojciec miłuje swoje dziecko. To znaczy – po pierwsze – że wszystko Jemu tylko zawdzięczam oraz – po drugie – że miłuje mnie nawet wtedy, gdy jestem zły. On jest po prostu samą wszechogarniającą Miłością – Miłością promieniującą ku mnie, gorącą i całkiem osobistą miłością – promieniującą ku mnie i ku wszystkim ludziom.

Przy słowie Ojciec pojawia się zaimek nasz. Jest to niewątpliwie nawiązanie do nowej wspólnoty założonej przez Jezusa. Izraelici nazywali Boga Ojcem z tego powodu, że należeli do narodu wybranego. Podobnie jest w wypadku chrześcijan, którzy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w sposób szczególny spoczywa na nich miłość Boga, ponieważ są członkami wspólnoty uczniów Jezusa. Modli się cała społeczność Chrystusa, a nie tylko poszczególni wyznawcy, nawet wówczas, gdy chrześcijanin sam odmawia Ojcze nasz. Ci wszyscy, którzy pełnią wolę Bożą i widzą w słowach Jezusa eschatologiczne objawienie, są Jego braćmi (Mt 12,46-50). Nowa wspólnota składa się z tych, którzy otwierają się na Jego nauczanie oraz na Jego zbawcze dzieło, w którym Bóg objawia się jako Ojciec.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl