W tarnowskim seminarium duchownym odbył się 18 kwietnia, z racji rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, konkurs ze znajomości Pisma Świętego.
Odpowiedzi:
1. Mędrzec Syrach przestrzega: „Synu mój, jeżeli podejmiesz się służyć Panu, przygotuj się na doświadczenie” (Syr 2,1) (1 pkt). Celem kuszenia jest zweryfikowanie tego, czy postanowienie, by służyć Bogu i braciom, jest trwałe (1 pkt) (s. 155).
2. Ewangelia wg św. Mateusza pisze o niewiastach, które z daleka przypatrywały się śmierci Jezusa. Wymienia Marię Magdalenę (1 pkt), Marię - matkę Jakuba i Józefa (1 pkt) oraz matkę synów Zebedeusza (1 pkt).
3. Ewangelia wg św. Mateusza zawiera pięć mów - sekcji zawierających nauki Jezusa (1 pkt): Kazanie na górze (1 pkt), tzw. mowę misyjną (1 pkt), nauczanie w przypowieściach (1 pkt), tzw. mowę eklezjalną (1 pkt) oraz tzw. mowę eschatologiczną (1 pkt) (s. 88).
4. Według Ewangelii św. Mateusza, ma to miejsce dwa dni przed Paschą (Mt 26,2) (2 pkt).
5. Termin "ekklesia" występuje trzy razy (1 pkt) i tylko w Ewangelii wg św. Mateusza (1 pkt). Po raz pierwszy termin ten pojawia się, gdy Jezus obiecuje Piotrowi, że na nim, jak na skale, wzniesie swój Kościół (Mt 16,18) (1 pkt). Dwukrotnie zaś św. Mateusz używa terminu "ekklesia", gdy pisze o konieczności napomnienia braterskiego (Mt 18,17) (1 pkt).
6. Mieszkańcy Nazaretu mówią o Matce Jezusa - Maryi (Miriam) (1 pkt), o siostrach Jezusa (1 pkt) i braciach: Jakubie, Józefie, Szymonie i Judzie (4 pkt).
7. Ewangelista Mateusz pisze o czterech kobietach: Tamar, Rachab, Rut i żonie Uriasza (4 pkt). Elementem, który łączy cztery przodkinie Jezusa, jest nie tyle grzech - ich grzeszne postępowanie, ale raczej to, iż są one cudzoziemkami. Autor natchniony chciał podkreślić fakt, iż w domu Dawida, a zatem w żyłach Mesjasza Izraela płynie także nie hebrajska krew, czyli krew obcych narodów, co w przekazie rodowodu przypominają owe kobiety. Uniwersalizm Dobrej Nowiny jest od samego początku obecny w Ewangelii wg św. Mateusza (3 pkt).
8. W Ewangelii tytuł ten słyszymy tylko i wyłącznie z ust Jezusa (1 pkt). Pojawia się on 30 razy (1 pkt).
9. Miało to miejsce najprawdopodobniej w Jerozolimie (1 pkt), gdy Jezus dokończył wszystkich mów, dwa dni przed Paschą (1 pkt).