Nowy numer 19/2024 Archiwum

Bóg Ojcem Jezusa Chrystusa

Apostoł Paweł u bram Damaszku uwierzył, że Jezus Chrystus jest Panem.

List do Kolosan

Początek Listu do Kolosan rozpoczyna się Pawłową dziękczynno-błagalną modlitwą. Apostoł dziękując „Bogu, Ojcu Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Kol 1,3), zachęca adresatów do dziękczynnej modlitwy. Powinni bowiem oni dziękować Bogu, którego Paweł nazywa Ojcem Pana naszego Jezusa Chrystusa (Kol 1,3), a także Ojcem adresatów (Kol 1,13). Powodem wdzięczności wobec Boga Ojca jest to, że tak właśnie rozumiany przez nich Bóg uzdolnił ich do uczestnictwa nie tylko we wspólnocie „świętych w światłości” (Kol 1,12). Chcąc podkreślić jak wielkiej łaski doznali adresaci od Boga jako Ojca, Paweł posłużył się obrazem ciemności i jasności (Kol 1,13). Wcześniej mieszkańcy Kolosów byli w ciemności, byli we władaniu ciemności, byli w mocy zła. Z tych ciemności Bóg, jako miłujący Ojciec, uwolnił ich „i przeniósł do królestwa umiłowanego Syna” (Kol 1,13). A zatem królestwo, będąc oczekiwaną przyszłą rzeczywistością, jest już obecne. Królestwo Chrystusa urzeczywistnia się już teraz w pokonywaniu mocy zła. Jest to królestwo umiłowanego Syna Bożego. Efektem przebywania w królestwie Syna Bożego jest odpuszczenie grzechów. Pełnia tego królestwa objawi się na końcu czasów.

Ciekawym w Liście do Kolosan jest Pawłowe określenie Jezusa Chrystusa – „umiłowany Syn” (Kol 1,13). W pismach bowiem Pawłowych osoba Jezusa Chrystusa jest określana nie tyle jako umiłowany, co raczej miłujący. To Jezus jest Tym, który umiłował, aż do ofiary z samego siebie (zob. Ga 2,20). Paweł jednak podkreśla, iż o ile wspólnota żyjąca w Kolosach jest otoczona Bożą miłością, to Jezus jest Synem umiłowanym, jest „Synem miłości” Ojca[14].

« 15 16 17 18 19 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl