Podczas nabożeństwa ekumenicznego poświęcono cmentarz wojenny w Tuszymie - Białym Borze.
Według legendy powstał on w miejscu cmentarza z czasów wojen szwedzkich.
Obecnie to największa nekropolia wojenna z czasów I wojny światowej w powiecie mieleckim, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy, m.in. polskich, rosyjskich, węgierskich, austriackich, słoweńskich.
Przez lata na terenie cmentarza nr 500 zrobiono niewiele.
– W 2005 powstał społeczny pomysł, wynikły z potrzeby zagospodarowania przestrzennego tej wojennej nekropolii. Pomysłodawcami byli Maria Kozioł, Stanisław Helowicz, Bartłomiej Gazda, Stanisław Wilczyński, Łukasz Kawon i Wojciech Kaszub – mówi Roman Frodyma przewodnik ze stowarzyszenia przewodników Karpaty z Sanoka.
Już w następnym roku cmentarz został uporządkowany. Wojciech Kaszub, prezes stowarzyszenia „Rędziny”, nawiązując do twórczości Duśana Jurkoviča, kierownika okręgu cmentarnego w Żmigrodzie wykonał projekt odbudowy cmentarza.
Uroczystości na cmentarzu wojennym w Tuszymie
Weronika Wilczyńska, uczennica LO w Przecławiu, prezentuje swoją pracę konkursową. Otrzymała za nią III miejsce na XXII Wojewódzkim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym
Joanna Sadowska /Foto Gość
– Pierwszym elementem, który został tu umieszczony był smukły, belkowy krzyż centralny w postaci „triady”. Swoistym symbolem tego krzyża jest mechanizm zapalnika szrapnela używanego w czasie wojny. Znaleziony na jednym z pól bitewnych dziś zdobi jedną z belek. Potem przystąpiono do budowy ołtarza polowego i montażu kolejnych krzyży nagrobnych. Te wszystkie prace zostały zauważone przez fachowców i podczas wyznaczania trasy przebiegu Szlaku Frontu Wschodniego obiekt został wpisany na listę obiektów godnych odwiedzenia, jako jedyny w tej części regionu – dodaje R. Frodyma.
17 V w obecności przedstawicieli władz, mieszkańców i młodzieży, a przede wszystkim członków stowarzyszenia „Redziny”, cmentarz po rewitalizacji został uroczyście poświęcony podczas nabożeństwa ekumenicznego.
Poświęcenia dokonał ks. Stanisław Kudlik, proboszcz z Przecławia i pop prawosławny.
W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele ambasad z Austrii i Węgier, Austriacki Czarny Krzyż oraz przedstawiciele różnego szczebla samorządu terytorialnego, instytucji i stowarzyszeń. Uroczystość uświetniła Kompania Reprezentacyjna 21 brygady Strzelców Podhalańskich i Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.