Zakliczyn stara się, by św. Jan Paweł II był jego opiekunem i przewodnikiem.
Burmistrz i rada miejska podjęli jednogłośnie uchwałę, by dołączyć do miast, którym patronuje św. Jan Paweł II.
– Jesteśmy wdzięczni, że już w 1992 roku Jan Paweł II użyczył swojego imienia Samarytańskiemu Towarzystwu w Zakliczynie, które prowadzi Dom Pogodnej Jesieni. Jesteśmy dumni, że przyjął Honorowe Obywatelstwo Gminy Zakliczyn, nadane uchwałą rady gminy w 1997 roku, które w roku Wielkiego Jubileuszu ojcu św. osobiście wręczył w Watykanie ówczesny wójt Kazimierz Korman. W dowód uznania w 2006 roku wzniesiono przy kościele św. Idziego Opata w Zakliczynie pomnik Jana Pawła II – mówi burmistrz Dawid Chrobak.
Jan Paweł II nigdy nie odwiedził Ziemi Zakliczyńskiej, ale błogosławił dziełu duszpasterstwa młodzieży na Jamnej, które zainicjował o. Jan Góra. W kaplicy na Jamnej znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, zaś w pobliskim kościele wierni oddają część łaskami słynącemu obrazowi Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, który koronował Jan Paweł II.
Zdaniem burmistrza i radnych papież Polak ma być duchowym znakiem odniesienia dla mieszkańców Zakliczyna.
„Chcemy w Jego stylu realizować swoje człowieczeństwo, dając świadectwo bezinteresowności, uczciwości, otwartości na innych, wrażliwości na prawdę oraz mężnego znoszenia trudów. Oddając Zakliczyn pod patronat Świętego Jana Pawła II mamy nadzieję, że przyczyni się to do budowania silnego miasta, odpowiedzialnego za życie mieszkańców, a także do budowania atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia” – czytamy w uchwale radnych.
Przed prośbą Zakliczyna jednak długa droga. Uchwała rady miejskiej została już złożona na ręce bp. Andrzeja Jeża. – Ksiądz biskup, jeśli przychyli się do prośby rady miasta, musi otrzymać „nihli obstat”, czyli zgodę Konferencji Episkopatu Polski. Jeśli taka zgoda zostanie wyrażona, sprawa jest kierowana do watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która na mocy uprawnień nadanych jej przez papieża ogłasza danego świętego patronem konkretnej społeczności przed Bogiem – wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kantor, kanclerz kurii diecezjalnej w Tarnowie.