Akt wdzięczności i zawierzenia odczytany przez bp. Andrzeja Jeża na koniec Mszy św. podsumował prawie dwuletnią peregrynację obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny w diecezji tarnowskiej.
Po Mszy św. rozpoczął się obrzęd pożegnania obrazu pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Klęcząc przed obrazem, biskup wypowiedział słowa aktu wdzięczności i zawierzenia diecezji Jezusowi Miłosiernemu, w którym dziękował m.in. za umocnienie w nas pragnienia świętości, którego namacalnym dowodem była chęć przebywania z Jezusem na modlitwie i jednoczenia się z Nim w Komunii. – Chcemy jeszcze bardziej ożywić w naszej diecezji praktykę pierwszych piątków miesiąca, które połączone z nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia i czynnym świadczeniem miłosierdzia potrzebującym powinny stać się najważniejszymi owocami czasu Nawiedzenia – mówił bp. A. Jeż.
Po odczytaniu aktu został odśpiewany hymn „Te Deum”, a następnie strażacy zanieśli obraz na środek kościoła i podnieśli go do góry. Wtedy zabrzmiały fanfary. Na zewnątrz kościoła czekał już na obraz samochód-kaplica. Na trasie obrazowi towarzyszyła eskorta policji. Po prawie dwóch latach peregrynacji w diecezji tarnowskiej obraz wrócił do sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.
Ucałowanie obrazu przez abp. W. Skworca i bp. A. Jeża
Joanna Sadowska /Foto Gość
Przy pożegnaniu nie brakowało łez i wzruszenia. – Byłam w Starym Sączu i postanowiłam, że pożegnam obraz i relikwie. Czułam w sercu, że muszę przyjechać do Tarnowa. Mam za co Bogu dziękować, za rodzinę, za pracę. Peregrynacja to bardzo ważne wydarzenie, pobudza do refleksji i zastanowienia się, czym tak naprawdę jest życie tutaj, na ziemi. Na zawsze zapamiętam to spojrzenie Jezusa – opowiada Krystyna Pasek z Gnojnika.
Do Tarnowa na zaproszenie rodziny przyjechała też Alicja Augustyniak z mężem Leszkiem. – Jesteśmy ze Starachowic, Nie mogliśmy przyjechać tu na cały tydzień, bo są inne obowiązki, ale na zakończenie jak najbardziej. Jesteśmy wierzący i praktykujący, i jeśli u nas są takie uroczystości, to staramy się w nich uczestniczyć – mówi.
W ciągu dwóch lat peregrynacji obraz Pana Jezusa i relikwie Apostołów Miłosierdzia odwiedziły około 470 miejsc w naszej diecezji – w tym 451 parafii, kilka rektoratów, dom biskupi, seminarium duchowne, szpitale i domy zakonne. Samochód kaplica przejechał w tym czasie 6750 km.