Powstaje pieszy turystyczny szlak łączący trzy gminy, który wiedzie trasą uwolnienia w 1940 roku z gestapowskiego więzienia emisariusza polskiego rządu.
Z inicjatywy Grupy Nieformalnej Kąty oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów w odbyło się pierwsze, próbne przejście tworzonej od niedawna ścieżki edukacyjnej śladami uwolnienia Jana Karskiego. Ścieżka wiedzie z Marcinkowic koło Nowego Sącza do Kątów.
Po uwolnieniu w 1940 roku Karskiego z sądeckiego więzienia został przez Związek Walki Zbrojnej ukryty w Marcinkowicach. Stamtąd właściciel dworu w Kątach rotmistrz Stanisław Lucjan Sławik przeprowadził go do swego majątku, w którym pod fałszywym nazwiskiem Jana Znamirowskiego ukrywał się i dochodził do sił, by po pół roku pojechać do Krakowa.
Panorama Kątów. Widok ze szlaku arch. Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów - Ścieżka wiedzie spod dworku w Marcinkowicach koło Nowego Sącza, do małej miejscowości Kąty w gminie Iwkowa. Przechodzimy przez Białą Wodę, wzgórze Jodłowiec górujące nad Łososiną Dolną, przekraczamy rzekę Łososinkę i udajemy się w kierunku Michalczowej i Grabia, skąd dojdziemy do dworku w Kątach – opisuje trasę na swojej stronie mynaszlaku.pl Mateusz Grzegorzek.
- Mamy nadzieję, że powstanie nowego szlaku przyciągnie wielu nowych miłośników pieszych wędrówek, gdyż szlak przebiega przez niezwykle malownicze miejsca wschodniej części Beskidu Wyspowego. Poza tym wiedzie historyczną trasą przejścia Jana Karskiego i jego przewodnika rotmistrza Stanisława Lucjana Sławika – mówi Piotr Salamon ze Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów.
Wytyczenie ścieżki edukacyjnej to kolejny projekt (po projekcie „:Przystanek Karskiego”) realizowany przez Grupę Nieformalną Kąty ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO Małopolska). Otwarcie ścieżki planowane jest na wrzesień. Panorama Jeziora Rożnowskiego. Widok ze szlaku arch. Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów