Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tu była wojna przejdź do galerii

W Ołpinach odbyły się uroczystości związane ze stuleciem bitwy, która rozegrała się tu w czasie I Wojny Światowej.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Później uczestnicy spotkania przejechali pod Cmentarz Wojenny nr 34, na którym w 36 mogiłach zbiorowych i ponad 100 pojedynczych pochowano łącznie 577 żołnierzy, którzy zginęli w bitwie: 127 było z armii austrowęgierskiej, 84 niemieckiej i 366 z sił rosyjskich. Przed uroczystościami odbudowane zostało ogrodzenie cmentarza i uporządkowany cały teren. Na cmentarzu odbył się apel poległych, a bp Wiesław Lechowicz i biskupem pomocniczym Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, bp Eugeniuszem Popowiczem poprowadzili modlitwę za poległych.

– Kiedy obchodzimy rocznicę bitwy i spacerujemy na wojennym cmentarzu między grobami, wśród zapalonych zniczy, to widzimy wyraźnie bezsens wojny, która niesie zniszczenie, odbiera życie ludziom – mówił w czasie uroczystości na cmentarzu Grzegorz Gotfryd, wójt gminy Szerzyny. 

Stąd uczestnicy uroczystości udali się pod dawny cmentarz dominikanek, gdzie pod kierunkiem Tomasza A. Żaka z „Teatru nie teraz” mieszkańcy gminy zaprezentowali bardzo licznie zgromadzonej publiczności spektakl „Tu była wojna”.

Bitwa Ołpińska rozegrała się w maju 1915 roku. Podczas bitwy ponad 500 żołnierzy zginęło, a 5,5 tys. wzięto do niewoli. Spłonął w czasie działań miejscowy, zabytkowy kościół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama