Wiele wskazuje na to, że główne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski powinny odbyć się w Tuchowie.
W tym roku Tuchów świętuje 1000-lecie powstania pierwszego kościoła na Wzgórzu Lipowym. W nim chrzest przyjęli pierwsi chrześcijanie z Tuchowa i okolicy. Był to drewniany kościół grodowy, który powstał za sprawą księcia, a późniejszego króla polskiego Bolesława Chrobrego. Dziś w tym miejscu znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny.
Podczas restaurowania kościoła w 1913 roku odnaleziono w wieży zapiski, z których wynika, że pierwsza świątynia w Tuchowie została wybudowana w 1015 roku. W tym roku wypada więc 1000 lat od tego wydarzenia. W kontekście 1050. rocznicy chrztu Polski, jaką w przyszłym roku będziemy przeżywać, to imponujący jubileusz.
– Te dwie daty ściśle wiążą się ze sobą. Obie nawiązują do jednego wydarzenia: chrztu i początków chrześcijaństwa – mówi o. Bogusław Augustowski, kustosz tuchowskiego sanktuarium.
Choć datę powstania tu pierwszego kościoła trudno udokumentować, wiele przemawia za jej autentycznością. Jak wyjaśnia o. Kazimierz Plebanek, historyk, wiele wskazuje na to, że Tuchów powstał za czasów Bolesława Chrobrego. Ponadto tradycja przekazuje, że św. Stanisław Szczepanowski wizytował tuchowską parafię, a zatem musiało to być przed jego śmiercią, czyli przed 1079 rokiem, tu też św. Jan Kanty odprawiał swoje prymicje.
– Należy także zauważyć, że przez Tuchów w tym czasie wiódł szlak handlowy – dodaje o. Plebanek. – Na tych terenach przed chrztem Polski istniało chrześcijaństwo obrządku słowiańskiego, no i jeszcze działalność św. Cyryla – apostoła Słowian, pobliscy pustelnicy czy Siemiechów, którego nazwa powstała od siedmiu mnichów zamordowanych podczas najazdu Tatarów. To wszystko wiąże się ze sobą i pozwala uznać rok 1015 za bardzo prawdopodobną datę powstania tu pierwszego kościoła.