Sympozjum o zakonach przejdź do galerii

Różnorodność form życia konsekrowanego to bogactwo Kościoła, które trzeba rozwijać i na które mocno trzeba zwracać uwagę.

Z tego też powodu Wydział Teologiczny w Tarnowie we współpracy z wikariuszem biskupim ds. zakonnych ks. Zbigniewem Krzyszowskim zorganizował konferencję naukową "Życie konsekrowane znakiem wiarygodności Kościoła", która odbyła się 25 i 26 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

- W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak, Polka jest osobą konsekrowaną. Bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła. Od setek lat swoją modlitwą, pracą i poświęceniem wzbogacają życie Kościoła, a także całych społeczeństw - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, otwierając konferencję.

- Sympozjum wyrasta z trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Papież Franciszek zwrócił uwagę na to, że trzeba podjąć refleksję teologiczną w tym względzie. Kto ma więc to zrobić, jeśli nie Wydział Teologiczny, chociaż w większości daliśmy głos przedstawicielom życia konsekrowanego - mówił ks. prof. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału.

Prelegenci podejmowali tematy związane m.in. z aktualnymi wyzwaniami, jakie stoją przed zakonami, przybliżyli wskazania Stolicy Apostolskiej oraz wybrane aspekty teologiczne i prawne związane z nowymi formami życia konsekrowanego.

Jak podkreśla ks. Zbigniew Krzyszowski, ojciec święty stawia osobom konsekrowanym bardzo wysoko poprzeczkę, przede wszystkim nawołując ich do świętości, bo to świętość jest przecież wymogiem, znakiem wiarygodności Kościoła. - Papież zachęca także, żeby patrzeć w przeszłość i przyszłość po to, by wyciągać wnioski dla teraźniejszości. Kolejna sprawa to prace, które wynikają z katolickiej nauki społecznej Kościoła. Papież widzi miejsce zakonów w szkołach, przedszkolach, ochronkach, a także w opiece nad chorymi, cierpiącymi. Najnowszy nurt to zajęcie się uchodźcami, zakony w to też się włączają - mówi ks. Krzyszowski.

W diecezji tarnowskiej jest obecnie 16 zgromadzeń męskich i 38 zgromadzeń żeńskich, a także 2 instytuty życia konsekrowanego. Niektóre z tych zgromadzeń posługują w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu miejscach w naszej diecezji. Przykładowo siostry służebniczki starowiejskie mają w sumie na terenie diecezji tarnowskiej 37 placówek, z czego 4 w samym Tarnowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..