Nauczyciele nie tylko świętowali 14 października, ale także poważnie zastanawiali się, jak masowa migracja wpłynie na obraz polskich szkół.
Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców zorganizowało spotkanie dla nauczycieli z okazji ich święta. Odbyło się ono 14 października w sali KIK-u przy tarnowskim rynku.
- Co roku pamiętamy o nauczycielach, bo dla nauczycieli jesteśmy powołani - zauważa Danuta Ciszek, prezes tarnowskiego oddziału KSW.
Jak wyjaśnia głównym staraniem stowarzyszenia jest formacja środowiska nauczycielskiego w Tarnowie, czerpanie z nauki społecznej Kościoła po to, by wesprzeć nauczycieli i jednocześnie zintegrować wokół spraw wychowania.
- Działanie dom-szkoła-Kościół jest istotą wychowania, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jest tyle wyzwań, a jednym z nich jest masowa migracja. Jak ona wpłynie na obraz polskich szkół? - zastanawia się pani prezes.
Odpowiedzi na to pytanie miał udzielić ks. dr hab. Michał Drożdż, który wygłosił dla nauczycieli wykład na temat dialogu międzykulturowego w kontekście wychowania na fundamencie myśli Jana Pawła II.
- Sprawa uchodźców zainspirowała mnie do wyboru tego tematu, ponieważ w tej sytuacji jest wiele nieporozumień i zniekształceń. Dialog wymaga szacunku dla każdej kultury i domaga się szacunku także dla domu, do którego zapraszamy - mówi profesor.
Jak zauważa, myśli z orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Pokoju 2001 roku okazały się w tym kontekście prorocze. Ten dokument otwierający trzecie tysiąclecie pokazywał ważność dialogu międzykulturowego.
- Jan Paweł II przewidział, że rozpoczyna się nowa wędrówka ludów, a to wymaga oparcia na mocnych fundamentach, nie na doraźnych kwotach, przeliczeniach, ile, kto, jak i w jakim czasie ma przyjąć, tylko na solidnych fundamentach wartości, w których pojawia się zarówno tożsamość własnej kultury i troska o nią, jak i szacunek dla człowieka - mówi ks. Drożdż.