Przez ostatnie 25 lat swojego życia był prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu tarnowskim. Zmarł 23 II 2015 roku.
Zbigniew Banaś, ps. Słoma (ur. 26 VIII 1929 w Toruniu), harcerz, uczeń tajnego nauczania, inżynier mechanik, nauczyciel, żołnierz AK, członek WiN. Wysiedlony z Torunia w XI 1939 z rodziną do Wojnicza w Generalnej Guberni. Od V 1944 do I 1945 żołnierz Armii Krajowej. W XII 1944 w organizacji „Niepodległość”. W latach 1945–1947 w „WiN”.
Od IX 1952 pracował w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie. W X 1956 został wybrany zastępcą przewodniczącego Zakładowego Komitetu Rewolucyjnego, następnie sekretarz Prezydium Rady Robotniczej ZM w Tarnowie. Zwolniony z pracy w II 1960. Od IX 1960 nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Mechanicznym w Tarnowie do 2000. Opiekun oraz instruktor Szczepu Harcerskiego im. Szarych Szeregów, a później drużynowy 36. Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Załogi ORP „Orzeł”, opiekun szkolnego koła PTTK, LOK i Ligi Morskiej. Organizator harcerskich obozów żeglarskich i rejsów na jachcie s/y „Orlik” po Zatoce Gdańskiej i Puckiej oraz południowym Bałtyku. Kierownik wyszkolenia żeglarskiego Tarnowskiej Chorągwi ZHP. W 1980 organizator NSZZ „Solidarność” w TM. W VII 1989 organizator Koła Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Tarnowie. Od VIII 1989 wiceprezes, od IV 1990 do śmierci prezes Koła ŚZŻAK. Organizator uroczystości patriotycznych i spotkań z młodzieżą, inicjator wmurowania tablic w miejscach pamięci narodowej.
Major Wojska Polskiego. Otrzymał status pokrzywdzonego przez PRL. Otrzymał m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Krzyż Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Krzyż Za Zasługi dla ZHP z Rozetą – Mieczami, Złoty Krzyż Za Zasługi dla ZHP, Medal Zwycięstwa i Wolności, Brązowy Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Zmarł 23 II 2015 r. Pożegnanie druha hm. Zbigniewa Banasia odbyło się 26 lutego 2015 r. w kościele kolegiackim pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Wojniczu.
Na podstawie oprac. Marka Popiela "Postaci tarnowskiego harcerstwa".
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.