... niż życie w 5 minut - w Zabawie odbyły się centralne obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.
Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, w homilii, którą wygłosił podczas Mszy św. sprawowanej w intencji ofiar wypadków drogowych i ich bliskich, zaznaczył, że sanktuarium bł. Karoliny jest wyjątkowe, nie tylko poprzez postać błogosławionej, której przykład pokazuje, że życie chrześcijańskie wymaga ofiary, ale także poprzez znajdujący się tutaj pomnik ofiar wypadków drogowych "Przejście".
- Jest to jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Tu także mieści się ośrodek, gdzie poszkodowani i przeżywający traumę powypadkową mogą znaleźć konieczną pomoc, tutaj, w bliskości bł. Karoliny - mówił ks. Kraśnicki.
Koncelebrze Mszy św., która rozpoczęła centralne obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Drogowych, przewodniczył ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. W Eucharystii uczestniczył Andrzej Seremet, prokurator generalny, przedstawiciele straży pożarnej, policji, służb więziennictwa, gospodarze i przedstawiciele władz samorządowych, prezesi Stowarzyszenia "Przejście", jak i Fundacji "Przejście", motocykliści z tarnowskiej "Watahy", a także rodziny osób, które straciły życie w wypadkach komunikacyjnych.
Po Mszy św. uczestnicy obchodów Dnia Pamięci złożyli znicze pod pomnikiem "Przejście". Posadzone zostało także drzewo pamięci.
Po tym odbyło się seminarium "Lepiej stracić 5 minut z życia, niż życie w pięć minut" poświęcone nieodwracalnym konsekwencjom wypadków drogowych. Wiele mówiono także o sprawcach wypadków komunikacyjnych, którzy poprzez nadmierną prędkość, dekoncentrację, alkohol, narkotyki, dopalacze - jednym słowem bezmyślność - doprowadzili do tragedii na drodze. Dziś wielu z nich angażuje się w zajęcia kierowane do młodych kierowców, przestrzegając ich przed błędami, które oni popełnili.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce obchodzony jest od 2006 roku z inicjatywy krajowego duszpasterza kierowców i MIVA Polska. Co roku ten dzień przypada w III niedzielę listopada. O tym jak bardzo jest potrzebny, zwłaszcza dla osób, które w wypadku komunikacyjnym straciły najbliższych, świadczy skala wypadków na polskich drogach. Według policyjnych statystyk, w tym roku od stycznia do końca września na polskich drogach wydarzyło się 24 tys. wypadków. Zginęło w nich aż 2064 osoby. Blisko jedna trzecia z nich to piesi. 29 500 zostało rannych.