W Muzeum Okręgowym w Tarnowie zaprezentowano odnowione fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej".
Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie zaprezentował cztery fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej” Jana Styki, które zostały odrestaurowane.
– Obrazy były kupowane od różnych właścicieli i przechowywane też w różnych miejscach. Chcieliśmy więc, żeby odnowienie obrazów polegało na ujednoliceniu warstwy malarskiej, i oczywiście zabezpieczeniu tak płótna, jak i samych obrazów – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum.
Restauracja obrazów ujawniła sposób cięcia poszczególnych fragmentów z całości. – Ktoś, kto to robił, nie korzystał z linijki, ale ciął jak się udawało. Obrzeża obrazów były więc krzywe – wyjaśnia dyrektor.
Okazało się również, że Jan Styka przemalowywał wycięte fragmenty. Przykładowo obraz „Śmierć piechura” pochodziła z dolnej części „Panoramy”, gdzie była namalowana ziemia, nie było tutaj żadnego horyzontu ani śniegu, na którym leży teraz żołnierz.
– Kiedy obraz oprawiono, Styka go przemalował. Tak było robione w przypadku kilku obrazów – opisuje dyrektor Szpunar.
Muzeum planuje wystawienie fragmentów dzieła Styki w galerii na Dworcu Głównym PKP w Tarnowie, co stanie się w marcu 2016 roku. – Złożyliśmy też wnioski na zakup dwóch nowych części „Panoramy” – dodaje Andrzej Szpunar.
Komentarz: Odkrycia związane z odnawianiem fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” są jednak sygnałem, że właściwej „Panoramy Siedmiogrodzkiej” nie da się odtworzyć. Czy jest więc sens wydawania publicznych pieniędzy na kolejne „przemalowane” dzieła?