Bp Stanisław Salaterski: Rzućcie się w otwarte ramiona miłosiernego Ojca.
W Niedzielę Radości w Godzinie Miłosierdzia bp Stanisław Salaterski otworzył Drzwi Święte w bazylice katedralnej.
- Otwarta Brama Miłosierdzia mówi nam o Bogu, który jest miłosiernym Ojcem i czeka na każdego z nas z otwartymi ramionami - mówił w czasie homilii bp Stanisław Salaterski. - Rzućcie się Mu w ramiona - zachęcał. Ponieważ - jak zauważył - otwarta brama miłosierdzia przyzywa, zachęca i zobowiązuje, by do Ojca Miłosierdzia przychodzić.
Brama to droga do pojednania z Bogiem, otwarcia się na miłość wobec drugiego człowieka, dokumentowaną przebaczeniem i uczynkami miłosierdzia.
Do katedry można wejść trzema bramami, każda z nich ma swoją wymowę i tradycję. Na Drzwi Święte wybrano bramę od placu Katedralnego, poświęconą Matce Najświętszej, patronce diecezji i katedry.
- Ta brama prowadzi nas do nawy wystawienia Najświętszego Sakramentu i do łaskami słynącej tarnowskiej Piety, prowadzi nas w stronę konfesjonałów, w których doświadczamy miłosierdzia w obfitości i w każdym czasie - mówił bp Salaterski.
Biskup zwrócił uwagę także na fakt, iż otwarcie Bramy Miłosierdzia odbywa się 13 grudnia, który nam Polakom przypomina czasy stanu wojennego i ofiary, jakie musiało złożyć na ołtarzu ojczyzny wielu Polaków.
- Prawda o tamtych dniach to 100 osób tragicznie zmarłych, 10 tys. rannych i poszkodowanych, 6600 represjonowanych i więzionych, tysiące Polaków zmuszonych do emigracji z kraju, żeby zachować wolność - mówił biskup, zwracając uwagę na ideę, by w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego dzisiaj o 19.30 zapalić światło wolności.
Na koniec biskup raz jeszcze zachęcił wszystkich do częstego przechodzenia przez święte drzwi.
- Przechodźmy i przemieniajmy się doznanym miłosierdziem, zadbajmy, aby to miłosierdzie, które Bóg wpisze w nasze serce i duszę, owocowało świętością, świadectwem wiary tam, gdzie pójdziemy - mówił biskup.
W Roku Miłosierdzia kustosz sanktuarium ks. Adam Nita od poniedziałku do piątku zaprasza o godz. 15.00 na wspólną modlitwę Koronką do Bożego miłosierdzia, a także w każdą sobotę o godz. 11.30 na nabożeństwo do Bożego miłosierdzia. Po nim odprawiona będzie Msza św. z okolicznościowym kazaniem związanym z tajemnicą Bożego miłosierdzia.
- Pod tym kątem chcemy także przeżywać każdy pierwszy piątek miesiąca i wtedy o 15.00 jak zwykle będzie Koronka do Bożego miłosierdzia, a po niej rozważanie Drogi Krzyżowej oraz adoracja Najświętszego Sakramentu do 21.00, z przerwami na Msze św. - informuje ks. Nita.
Jubileuszowy wymiar kustosz katedry chce także nadać istniejącemu od kilku lat nabożeństwu do Matki Bożej Bolesnej.
- Takim dniem sanktuaryjnym w katedrze zawsze był każdy drugi piątek miesiąca, kiedy o godz. 12.00 i 18.00 była sprawowana Msza św. przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej, poprzedzona Koronką do siedmiu boleści Najświętszej Maryi Panny - przypomina kapłan.
Pod kątem miłosierdzia i jubileuszu będzie przeżywana rocznica peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego czy też Tydzień Maryjny, obchodzony w katedrze od 8-15 września.
- Zgodnie z sugestią biskupa Andrzeja Jeża chcemy także zapraszać w Roku Miłosierdzia parafie z okolicznych dekanatów do wspólnego przejścia przez Bramę Miłosierdzia i zyskiwania odpustów, które są związane z Rokiem Miłosierdzia - dodaje ks. Nita.
Ks. Adam Nita zachęca również do korzystania z tego miłosierdzia, którego Bóg udziela w sakramencie pokuty. Spowiedź odbywa się w katedrze w każdy dzień od 7.00 do 13.00 i od 17.00 do 19.00. - W Roku Miłosierdzia w każdy piątek spowiedź będzie przez cały dzień, czyli od 6.00 do 19.00 - informuje.