Nowy numer 9/2021 Archiwum

Podziwiam cię przejdź do galerii

- Sądzę, że gdybyś teraz żyła, to nakazałabyś obowiązkową segregację śmieci - pisze w liście do św. Jadwigi Śląskiej Tymon z klasy czwartej.

18 grudnia w Domu Kultury "Kosmos" w Dębicy otwarto pokonkursową wystawę prac o św. Jadwidze Śląskiej, patronce Dębicy. Konkursy o św. Jadwidze skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych odbywają się w Dębicy od pięciu lat. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie "Dziesiątka".

- Z inicjatywy ks. Ryszarda Piaseckiego podjęliśmy wyzwanie, żeby przybliżać mieszkańcom postać św. Jadwigi Śląskiej, która patronuje Dębicy od 7 lat. Z tego zrodził się pomysł na konkurs. W jego organizację włączyły się także władze miasta - wyjaśnia Szczepan Mroczek, prezes Stowarzyszenia "Dziesiątka", a zarazem przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy.

Na otwarciu wystawy, na której można zobaczyć głównie prace plastyczne, uczniowie przeczytali także kilka wierszy, opowiadań i listów, jakie powstały w ostatnich pięciu latach.

- Warte są publikacji. Myślę, że znajdziemy na to środki, żeby wydać je na płycie bądź w wersji książkowej - mówi Szczepan Mroczek.

Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w konkursie, co roku 100 do 200 osób. W ostatnich pięciu latach powstały setki rysunków, listów, wierszy, opowiadań, a także książki i albumy o patronce miasta.

- Bardzo Ci dziękuję za opiekę i troskę o Dębicę - pisze Gabrysia w liście do św. Jadwigi.

Z kolei Tymon w liście do świętej przyznaje, że choć chodzi dopiero do czwartej klasy, dużo już wie o czasach, w których ona żyła. - Podziwiam Cię za to, że Ty w wieku dwunastu lat zostałaś żoną księcia Henryka Brodatego. Teraz takie dziewczynki jeszcze uczą się, bawią i nie myślą o małżeństwie. Rozumiem, że być księżną to zobowiązanie, pewno nie miałaś wyboru - wyznaje chłopiec z dziecięcą szczerością, a potem jeszcze dodaje: - Przeczytałem, czemu w ręku trzymasz buty, a stopy masz bose. Obiecałaś, że będziesz nosić obuwie, ale nie powiedziałaś gdzie, więc je trzymasz w ręce. Dzisiaj nie da się chodzić boso, wszędzie są ostre rzeczy. Środowisko jest bardzo zanieczyszczone, mało ludzi o nie dba. Sądzę, że gdybyś teraz żyła, to nakazałabyś obowiązkową segregację śmieci, bo to jest ważne dla całej planety Ziemi i ludzi. Teraz niestety nie wszyscy to robią - zauważa czwartoklasista.

- Dzieci mają niezwykle bogatą wyobraźnię, czemu dają wyraz w wierszach i listach do św. Jadwigi Śląskiej. One zawierają specyficzne, bo bardzo osobiste wyznanie - zauważa Barbara Krauze, która wspólnie z Agnieszka Skałą jest wykonawczynią zadania publicznego, które organizuje stowarzyszenie "Dziesiątka".

Wystawę prac plastycznych można zobaczyć w domu kultury "Kosmos" do końca roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama