Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nasi kapelani są jak pogotowie policyjne przejdź do galerii

Duszpasterstwo Policji Diecezji Tarnowskiej świętowało 25 lat istnienia.

20 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie pod przewodnictwem bp. Stanisława Salaterskiego została odprawiona Msza św. jubileuszowa z okazji 25-lecia Duszpasterstwa Policji Diecezji Tarnowskiej.

- Powodów do wdzięczności wobec policjantów ze strony ludzi, którym służą, możemy znaleźć wiele, wdzięczność za pomoc, ratunek czy odzyskane mienie - mówił podczas homilii bp Stanisław Salaterski. - Kryje się za tą wdzięcznością także szacunek dla waszej służby. Szacunek, który oddzielamy od tego, co było w złym czasie. Szacunek dla służby gwarantującej poczucie bezpieczeństwa zwykłym ludziom - dodał biskup.

W homilii bp Salaterski przestrzegał przed pośpiechem. Choć w przypadku Policji jest on wskazany, bo oznacza szybkość interwencji, obecność na czas tam, gdzie trzeba, to jednak ten związany z przedświątecznymi przygotowaniami może skończyć się dla nas drogim zdjęciem z żółtej skrzynki, powierzchowną spowiedzią czy zranieniem drugiego człowieka słowem, gestem lub nerwami. - Pośpiech musi być rozsądny, aby nie przegapić Pana Boga, dla którego się spieszymy - mówił biskup.

Początek Duszpasterstwa Policji w diecezji tarnowskiej związany jest z datą 29 grudnia 1990 roku, kiedy pod przewodnictwem bp. Józefa Życińskiego została odprawiona msza św. w intencji policjantów i pracowników Policji.

- Było to wydarzenie bez precedensu, biorąc pod uwagę przemiany, jakie wtedy zachodziły w Polsce oraz fakt, że mundur policyjny bardziej był wtedy kojarzony z ideologią komunistyczną niż z pomocą drugiemu człowiekowi - zauważa nadinsp. Mirosław Motyl, komendant miejski Policji w Tarnowie.

Doskonale początki tworzenia się duszpasterstwa służb mundurowych pamięta ks. prof. Stanisław Sojka, diecezjalny duszpasterz i kapelan Policji, oraz płk Marian Sarkowicz, prezes Stowarzyszenia Rencistów i Emerytów Policyjnych w Tarnowie, a wtedy komendant Milicji Obywatelskiej. Obaj byli odpowiedzialni za organizację i bezpieczeństwo podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II w czerwcu 1987 roku do Tarnowa.

Ks. Stanisław Sojka, ówczesny dyrektor Wydziału Ogólnego tarnowskiej kurii, z ramienia władz kościelnych kierował 28-tysięczną grupą wolontariuszy, którzy tworzyli tzw. Papieską Straż Tarnowską, mocno współdziałającą ze służbami mundurowymi, na czele których z ramienia państwa stał Marian Sarkowicz.

- To wydarzenie należy uznać za cezurę czasową prowadzącą do pozytywnych przeobrażeń - mówi płk Sarkowicz, który wspomniał także pierwszą Mszę św. w Polsce po przemianach ustrojowych zainicjowaną przez policjantów.

- Została odprawiona 11 marca 1990 roku w kościele xx. misjonarzy w Tarnowie i nabrała ponadlokalnego rozgłosu, o czym informowały ówczesne media. W jednostkach nadrzędnych i sąsiednich zawrzało, ale nie na długo. Mnie nadano wówczas przydomek "brat Marian" - wspomina.

Podczas jubileuszu 25-lecia Duszpasterstwa Policji zarówno płk Marian Sarkowicz, jak i obecny komendant miejski Policji w Tarnowie nadinsp. Mirosław Motyl oraz prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" Grażyna Barnaś-Konieczna wyrazili wdzięczność ks. prof. Stanisławowi Sojce za zaangażowanie i pracę dla Policji. Generał Władysław Padło przekazał ks. Sojce list gratulacyjny i odznaczenie "Zasłużony dla Policji" od komendanta głównego Policji Zbigniewa Maja.

- Nasi kapelani są jak pogotowie policyjne, w każdej minucie doby gotowi do niesienia pomocy i wsparcia - mówił komendant Motyl, przywołując także ks. dr. Kazimierza Fąfarę, zastępcę diecezjalnego duszpasterza Policji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy