Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kuria diecezjalna oazą miłosierdzia?

Biskupi, księża, siostry i świeccy będą pielgrzymować do sanktuarium w Ciężkowicach.

– Co roku, 22 lutego przeżywamy w liturgii Kościoła święto Katedry św. Piotra. Wskazuje ono na rolę, jaką od samego początku pełnił w Kościele św. Piotr Apostoł i jaką nadal spełnia każdy jego następca na Stolicy Apostolskiej. Jest to rola pierwszego i najważniejszego pasterza Kościoła Powszechnego na ziemi. Jest to zadanie pasterskiej troski o cały Kościół, któremu z woli samego Zbawiciela przewodzi Kościół Rzymski na czele z jego biskupem – mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego tarnowskiej kurii.

W tej trosce o cały Kościół szczególną pomoc świadczy Kuria Rzymska, „przy pomocy której Papież załatwia sprawy Kościoła powszechnego i która w jego imieniu oraz jego autorytetem wykonuje zadania dla dobra i służby Kościołom” (KPK Kan.360).

– Nie dziwi zatem, że właśnie 22 lutego czyli w święto Katedry Świętego Piotra w Roku Miłosierdzia, Kuria Rzymska pod przewodnictwem ojca św. Franciszka będzie przeżywać swój jubileusz. Będzie to dzień, w którym wszyscy pracownicy Kurii Rzymskiej, a zatem biskupi, kapłani, osoby zakonne i świeckie udadzą się w jubileuszowej pielgrzymce do Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie i wezmą udział w uroczystej Eucharystii sprawowanej w tym dniu przez papieża Franciszka o 10.30. W ten sposób najbliżsi współpracownicy papieża zaczerpną obfite łaski z ożywczych zdrojów miłosierdzia, aby jeszcze lepiej służyć ojcu św. i całemu Kościołowi – dodaje ks. Pietruszka.

Naśladując dobry przykład, „który idzie z góry”, kuria diecezjalna w Tarnowie postanowiła także przeżyć w Roku Miłosierdzia swój dzień jubileuszu.

– Zaraz po święcie Katedry św. Piotra i po jubileuszu Kurii Rzymskiej, we wtorek 23 lutego 2016 roku Tarnowska Kuria Diecezjalna pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża uda się w pielgrzymce do sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego w Ciężkowicach – mówi ks. dyrektor.

Sanktuarium w Ciężkowicach jest jednym z dwunastu kościołów jubileuszowych, które na czas trwania Jubileuszu Miłosierdzia wyznaczył biskup tarnowski.

Dzień jubileuszu Kurii Tarnowskiej rozpocznie się wspólną modlitwą i biskupim błogosławieństwem w kaplicy seminarium duchownego o godz. 9.00. Następnie wszyscy pracownicy kurialni, zarówno duchowni jak i świeccy, przejadą autokarem do Ciężkowic.

Z płyty ciężkowickiego, zabytkowego rynku przejdą do Bramy Miłosierdzia sanktuaryjnego kościoła. Po powitaniu przez kustosza sanktuarium ks. prał. Jana Zająca będą mogli wysłuchać najpierw relacji jednego z dwóch diecezjalnych Misjonarzy Miłosierdzia ks. dr. Jana Bartoszka, a następnie konferencji ascetycznej diecezjalnego ojca duchownego kapłanów tarnowskich ks. dr. Grzegorza Lechowicza.

Ważnym momentem jubileuszowego spotkania będzie adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty. Na zakończenie wszyscy uczestnicy jubileuszowej pielgrzymki wraz z przedstawicielami miejscowej parafii wezmą udział w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego, w czasie której homilię wygłosi nowo wyświecony biskup pomocniczy, ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz.

Kodeks Prawa Kanonicznego precyzuje, że „kuria diecezjalna składa się z tych instytucji i osób, które świadczą biskupowi pomoc w zarządzaniu całą diecezją, zwłaszcza w kierowaniu działalnością pasterską, w administrowaniu diecezją i wykonywaniu władzy sądowniczej” (KPK Kan. 469).

– Kuria diecezjalna, a raczej ci wszyscy, którzy ją tworzą, są zatem obecni poprzez swoją służbę w całym Kościele partykularnym czyli w diecezji. Nie jest to obecność zbyt spektakularna, ponieważ struktury tarnowskiej kurii tworzy nieco ponad 50 osób duchownych i świeckich, co w porównaniu do ponad milionowej liczby diecezjan i ponad półtora tysięcznej rzeszy kapłanów nie jest czymś imponującym. A jednak jest to instytucja, która w sposób szczególny powinna pomagać wszystkim duszpasterzom, a także wiernym świeckim w odkrywaniu  „pierwszej prawdy Kościoła”, którą – jak uczy papież Franciszek – „jest miłość Chrystusa” (MV). To zadanie, które stawia przed nami Bóg pełen miłosierdzia chcemy na nowo podjąć w tym Roku Jubileuszowym. Chcemy dołożyć starań, aby nie tylko każda parafia, każda wspólnota działająca w Kościele, każdy ruch i każde stowarzyszenie, ale również i kuria diecezjalna mogła być nazwana prawdziwą oazą miłosierdzia – podkreśla ks. Pietruszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy