Polacy przekroczyli Bramę Miłosierdzia w Starej Spiskiej Wsi na Słowacji.
Blisko 1 tys. osób pielgrzymowało z Polski do kościoła jubileuszowego w Starej Spiskiej Wsi na Słowacji z racji Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz trwającego jubileuszu ogłoszonego przez papieża Franciszka.
Pielgrzymi wędrowali pieszo z czterech parafii: Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Niedzica i Kacwin.
– Najbliższe nam Bramy Miłosierdzia w Polsce znajdują się w Nowym Sączu, a to jest odległość 55 km, druga jest w Nowym Targu, od którego dzieli Sromowce Niżne około 40 km. Najbliżej naszej miejscowości jest Brama Miłosierdzia i kościół jubileuszowy w Starej Spiskiej Wsi. Mamy do niej 7 km przez kładkę na Dunajcu, która łączy Polskę i Słowację. A przecież u nas i u sąsiadów Kościół katolicki jest jeden, więc postanowiliśmy, że pójdziemy pieszo do słowackiej Bramy Miłosierdzia aż z czterech naddunajeckich parafii. Miałem też informację, że pójdą z nami ludzie spoza naszych terenów – mówi ks. proboszcz w Sromowcach Niżnych Marek Kądzielawa.
Wielu pątników szło w strojach regionalnych. – Kierpce są niewygodne, ale przecież pielgrzymka to trud, wyrzeczenie. A przy okazji można nasze stroje „przewietrzyć” – śmieją się parafianki z Niedzicy.
Pielgrzymi z niedzickiej parafii nieśli relikwie św. s. Faustyny, które towarzyszyły wszystkim pielgrzymom w czasie ich nabożeństwa w kościele jubileuszowym.
Pielgrzymi doszli do celu przed godz. 15. Powitała ich młodzież w strojach regionalnych chlebem i solą. Każdy mógł przejść przez Bramę Miłosierdzia. O godz. 15 rozpoczęła się Godzina Miłosierdzia, a po niej kapłani – pielgrzymi wraz z miejscowym proboszczem odprawili Mszę św.
Na terenie diecezji spiskiej jest 19 kościołów jubileuszowych, w których znajdują się Bramy Miłosierdzia. Jednym z nich jest zabytkowa świątynia w Starej Spiskiej Wsi, w której parafia istnieje co najmniej od 1200 roku.
– Biskup chciał, żeby kościół jubileuszowy był w każdym dekanacie. Nasza parafia jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest najstarsza w tym regionie. Pod opieką mamy miasteczko Spiska Stara Wieś i dwie mniejsze miejscowości, gdzie znajdują się kościoły filialne. Dzisiejsza polska pielgrzymka jest pierwszą taką oficjalną, która w tak zorganizowany sposób nawiedza naszą świątynię – mówi ks. proboszcz Paweł Garaj.
W kościele w Starej Spiskiej Wsi jest odprawiane nabożeństwo Godziny Miłosierdzia, ludzie znają koronkę, którą chętnie odmawiają. – Mamy też obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Jego kult z Łagiewnik dotarł również do nas i dobrze się przyjął – mówi ks. Garaj.