Nowy numer 48/2020 Archiwum

Marzył o pokoju

Co roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej oddają hołd swojemu patronowi.

W regionie trwają obchody przypadającej dzisiaj 76. rocznicy zbrodni katyńskiej i 6. - katastrofy smoleńskiej.

W Nowym Sączu o godz. 8.41 - w godzinie katastrofy - odezwą się syreny. O godz. 11 w kościele św. Kazimierza zostanie odprawiona Msza św., na którą wspólnie zapraszają proboszcz ks. Kazimierz Siedlarz, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak i starosta nowosądecki Marek Pławiak.

Po nabożeństwie delegacje Związku Sybiraków oraz władz samorządowych miasta i powiatu złożą kwiaty pod tablicami katyńskimi. Kwiaty zostaną także złożone w ratuszu, pod tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obaj prezydenci byli Honorowymi Obywatelami Nowego Sącza i obaj zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.  

Z kolei Artur Czernecki, przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa, wraz z dyrektorem SP nr 11 Martą Platą oraz ks. Ryszardem Kudroniem zapraszają w niedzielę na godz. 15 na Mszę św. w kaplicy św. Antoniego na Falkowej. Podczas nabożeństwa uczniowie "Jedenastki" przedstawią okolicznościowy program artystyczny. O godz. 16.15 przy obeliskach poświęconych katyńczykom i smoleńczykom, obok kaplicy na Falkowej, odbędą się Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Oprawę uroczystości tradycyjnie zapewnią funkcjonariusze Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Z kolei w Tarnowie miejskie obchody uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu w 1940 roku rozpoczną się w samo południe w kościele filipinów. Po Mszy św. zebrani przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam zaplanowano między innymi wystąpienia przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia, Apel Pamięci oraz złożenie wieńców.

O godz. 18 natomiast w kościele bernardynów odbędzie się Msza św. w intencji zamordowanych w Katyniu oraz ofiar tragedii smoleńskiej. Po niej uczestnicy przejdą ulicami Bernardyńską, Targową i Wałową pod tablicę smoleńską na placu Ofiar Katynia, gdzie odbędzie się wieczorna, okolicznościowa  uroczystość rocznicowa.

Kolejne uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej odbędą się w najbliższą środę 13 kwietnia. To także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O godz. 12 odprawiona zostanie Msza św. w intencji katyńczyków w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Po niej młodzież z tarnowskich szkół spotka się w alei Dębów Katyńskich. Na miejscu będą obecni przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Mielec także pamięta o ofiarach katastrofy smoleńskiej i Polakach pomordowanych w Katyniu oraz Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni. W niedzielę o godz. 9.30 w bazylice pw. św. Mateusza odprawiona zostanie Msza św. w ich intencji. Uświetni ją chór I Liceum Ogólnokształcącego. Następnie o godz. 10.30 odbędzie się złożenie kwiatów przy ścianie katyńskiej oraz tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej. Na 11.30 na cmentarzu komunalnym w Mielcu zaplanowano zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy grobie śp. Leszka Deptuły, posła na Sejm RP, oraz przy pomniku Sybiraków.

W Bochni natomiast zaplanowano w bazylice św. Mikołaja Mszę św. w intencji pary prezydenckiej i pozostałych ofiar katastrofy, a także tradycyjny marsz pamięci do pomnika katyńskiego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama