W parafialnym przedszkolu integracyjnym w Tymbarku maluchy uczą swoich rodziców.
Parafialne Przedszkole Integracyjne im. św. Kingi założył przed 15 laty ówczesny proboszcz tymbarskiej parafii ks. prał. Józef Leśniak.
W ciągu minionych lat przez placówkę przeszło około 300 dzieci. – Przedszkole ma charakter integracyjny. Taki był zamysł ks. prał. Józefa Leśniaka, który chciał, żeby dzieci sprawne i niepełnosprawne mogły się spotykać, uczyć, bawić. Obecnie 15 z 88 z nich jest niepełnosprawnych; czy to ruchowo, czy intelektualnie. W każdej z czterech grup takich maluchów jest od 3 do 5. Na tle innych przedszkoli, które prowadzimy, tymbarskie wyróżnia właśnie charakter integracyjny. Pomagamy także rodzicom w prowadzeniu rehabilitacji ich dzieci. Maluchy mają wiele zajęć dodatkowych, a wśród nich są hipo- i dogoterapia – mówi s. Regina Kasza, dyrektor przedszkola.
– Na pewno jest więcej radości niż trudności w naszej pracy. Radości, bo widzimy, jak dzieci sprawne i niepełnosprawne się integrują przez wspólną naukę, zabawę. Widzimy, jak wzajemnie się sobą opiekują. W codzienny kalendarz przedszkola wprowadzamy elementy wychowania religijnego, dzieci modlą się codziennie przed zajęciami, przed posiłkami i po nich, mamy wspólne Msze św. w kościele, prowadzimy modlitwę różańcową w październiku. Siostra katechetka ma na pewno ułatwione zadanie, bo akcentów religijnych jest bardzo wiele w codziennym życiu naszego przedszkola – mówi s. Teresa Ryż, nauczycielka wychowania przedszkolnego.
Plusy takiej formy edukacji przedszkolnej zauważają także rodzicie. – Dzieci nas, dorosłych, zawstydzają! Zauważyłam, że nie dzielą siebie na zdrowe i chore, sprawne i niepełnosprawne. Akceptują się już od pierwszego dnia, pomagają sobie, karmią się nawzajem, podają sobie zabawki. Przedszkole jest również wspólnotą rodziców, którzy pomagają w jego prowadzeniu, są m.in. wolontariuszami. Mamy wspólne spotkania, wycieczki, wielu rodziców jest sponsorami przedszkola. Wolontariuszami jest także starsze rodzeństwo maluchów, które przeszło już edukację w tej placówce – mówi Maria Liszka-Duda, mama.
Z okazji 15. rocznicy powstania przedszkola Mszę św. w intencji dzieci, rodziców i nauczycieli odprawił w kościele parafialnym w Tymbarku bp Andrzej Jeż. – Przedszkola integracyjne dają możliwość wzajemnej opieki i czułości. Z pewnością taka ludzka i zarazem chrześcijańska formacja jest bardzo ważna, zwłaszcza w jednym z najważniejszych okresów dla wychowania dzieci. Życzę przedszkolakom i rodzicom, żeby ich patronka, św. Kinga, promieniowała na nich swoim duchowym macierzyństwem, a cała wspólnota coraz bardziej stawała się rodziną – mówił biskup.