Nowy numer 15/2020 Archiwum

Ze skarbca na chrzest

Przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Diecezjalnym można zobaczyć m.in. romański krzyżyk z Bielczy - unikat, nigdy dotychczas nie eksponowany.

W ramach cyklu "Poznajmy nieznane", organizowanego kilka razy do roku przez Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, 14 kwietnia otwarto wystawę z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Prezentowane na niej eksponaty związane są z rzemiosłem artystycznym średniowiecza. Istotą jest romański krzyżyk z Bielczy.

- Jest to unikat, który nie był nigdy pokazywany. To jeden z najstarszych eksponatów z naszych zbiorów, datowany na XIII wiek - mówi ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Krzyżyk z Bielczy jest w zbiorach muzeum praktycznie od początku jego istnienia. Eksponowanie go jednak na co dzień byłoby trudne, tak ze względów konserwatorskich, jak i bezpieczeństwa, więc przechowywany jest zwykle w muzealnym skarbcu.

W ramach "Poznajmy nieznane" można go oglądać do 28 kwietnia, a obok niego kilka innych przedmiotów mieszczących się w tej samej kategorii zabytków sztuki sakralnej, czyli średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Są nimi: witraż z roku 1420 przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, a pochodzący z Iwkowej, oraz budzące podziw kielichy, wypożyczone na wystawę ze skarbca bazyliki katedralnej, dzięki uprzejmości ks. prał. Adama Nity.

- Jeden to kielich opata tynieckiego Macieja, wykonany przez krakowskiego złotnika ok. 1460 roku, oraz kielich i patena opata tynieckiego Andrzeja, tzw. pierwszy kielich i patena, również wykonane przez złotnika krakowskiego ok. 1480 roku - wyjaśnia dyrektor Muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama