Przez najbliższe dwa tygodnie w Muzeum Diecezjalnym można zobaczyć m.in. romański krzyżyk z Bielczy - unikat, nigdy dotychczas nie eksponowany.
W ramach cyklu "Poznajmy nieznane", organizowanego kilka razy do roku przez Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, 14 kwietnia otwarto wystawę z okazji jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Prezentowane na niej eksponaty związane są z rzemiosłem artystycznym średniowiecza. Istotą jest romański krzyżyk z Bielczy.
- Jest to unikat, który nie był nigdy pokazywany. To jeden z najstarszych eksponatów z naszych zbiorów, datowany na XIII wiek - mówi ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Krzyżyk z Bielczy jest w zbiorach muzeum praktycznie od początku jego istnienia. Eksponowanie go jednak na co dzień byłoby trudne, tak ze względów konserwatorskich, jak i bezpieczeństwa, więc przechowywany jest zwykle w muzealnym skarbcu.
W ramach "Poznajmy nieznane" można go oglądać do 28 kwietnia, a obok niego kilka innych przedmiotów mieszczących się w tej samej kategorii zabytków sztuki sakralnej, czyli średniowiecznego rzemiosła artystycznego. Są nimi: witraż z roku 1420 przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, a pochodzący z Iwkowej, oraz budzące podziw kielichy, wypożyczone na wystawę ze skarbca bazyliki katedralnej, dzięki uprzejmości ks. prał. Adama Nity.
- Jeden to kielich opata tynieckiego Macieja, wykonany przez krakowskiego złotnika ok. 1460 roku, oraz kielich i patena opata tynieckiego Andrzeja, tzw. pierwszy kielich i patena, również wykonane przez złotnika krakowskiego ok. 1480 roku - wyjaśnia dyrektor Muzeum.