14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. W Siedliskach dziękowano za przymierze, które Bóg zawarł z naszym narodem.
W czwartek, 14 kwietnia, z racji 1050. rocznicy chrztu Polski w kościele św. Mikołaja w Siedliskach, w jednym z najstarszych w diecezji tarnowskiej, odbyło się nabożeństwo Biblijna Droga Polskich Świętych.
Ukazało ono historyczny rozwój chrześcijańskiej Polski poprzez 14 świętych.
Swą formą nabożeństwo nawiązywało do Drogi Światła. Przywołano św. Wojciecha i pierwszych męczenników Polski, potem św. Stanisława ze Szczepanowa, bł. Wincentego Kadłubka, św. Jadwigę Śląską, św. Jadwigę Królową, św. Jana Kantego, św. Stanisława Kostkę, św. Brata Alberta, św. Urszulę Ledóchowską, św. Maksymiliana Kolbę, św. Faustynę Kowalską, bł. Jerzego Popiełuszkę i św. Jana Pawła II.
- Oni ukazują historię naszego kraju. Widać ich zaangażowanie w różnych dziedzinach życia, jednych w głoszenie Ewangelii i apostolstwo, innych w służbę charytatywną. Każdy miał swój charyzmat i oni tworzą całość historii Polski - wyjaśnia ks. Jacek Kupiec, rektor kościoła.
Nabożeństwo nawiązywało także do Tygodnia Biblijnego, jaki obchodzimy, a także do Roku Miłosierdzia poprzez modlitewne wezwania "Jezu, ufam Tobie".
Po nabożeństwie odprawiona została Msza św. w intencji ojczyzny. - Często w naszym kościele modlimy się za ojczyznę, bo trzeba nam o nią dbać. Niekoniecznie prosić innych, by rozwiązywali nasze problemy w kraju - mówił w czasie kazania ks. Jacek Kupiec, nawiązując do obecnej sytuacji, kiedy to polscy politycy opozycyjni biegają do Brukseli skarżyć na Polskę.
- W historii naszego kraju zawsze Polacy, kiedy zwracali się do innych z prośbą, żeby rozwiązywali nasze wewnętrzne problemy, to źle się to kończyło - przypomniał ks. Jacek. Wystarczy choćby przywołać sytuację Polski po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. - Caryca miała pomagać, cesarz miał pomagać, wszyscy mieli rozwiązywać polskie problemy, to rozwiązali tak, że Polskę podzielili - zauważa rektor jednego z najstarszych kościołów w diecezji tarnowskiej.
Kościół św. Mikołaja w Siedliskach jest z przełomu XIV i XV wieku, parafia istniała już tutaj w 2. połowie XIII wieku. Kościelna chrzcielnica, drewniana z miedzianą misą, jest barokowa, pochodzi z XVIII wieku. Formą przypomina kielich zwieńczony koroną.