Nowy numer 2/2021 Archiwum

Semper fidelis, czyli… kryniccy gimnazjaliści

W kościele zdrojowym w Krynicy odbyło się spotkanie artystyczne z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Przygotowała je młodzież z Publicznego Gimnazjum im. prof. dr. Józefa Dietla w Krynicy – Zdroju.

– „Zawsze wierni” to motto przedstawienia, którego celem było przypomnienie, że Polacy nigdy nie wyparli się Boga i Ojczyzny. Uczniowie zaprezentowali retrospekcję dziejów Polski od przemian roku 1989 do chrztu Mieszka I – mówi ks. Bogusław Skotarek, proboszcz w parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy – Zdroju.

Multimedialna podróż przybliżyła wydarzenia związane z okresem okupacji sowieckiej po 1945 roku, z II i I wojną światową, z czasami zaborów, ze świetnością Polski  w XVII w. i za Jagiellonów.

Finał spotkania stanowiła refleksja o początkach państwa polskiego i znaczeniu przyjęcia chrześcijaństwa. Młodzież przypomniała najpiękniejszą poezję patriotyczną m.in. Jana Pawła II, Antoniego Słonimskiego, Adama Asnyka, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego.

Chór szkolny ilustrował opowieść polskimi pieśniami z poszczególnych okresów historycznych. Mieszkańcy i kuracjusze mogli usłyszeć również relacje Galla Anonima, Stanisława Staszica oraz przemówienie Józefa Piłsudskiego i wspomnienia Józefa Wybickiego.

– Dziękuję za te wzruszające chwile i gratuluję młodzieży – mówi po spotkaniu pani Krystyna, kuracjuszka. – To była niesamowita lekcja historii, ale też przypominała o tym, co w życiu narodu polskiego było i jest najważniejsze – dodaje jej koleżanka pani Maria.

Opiekunami młodzieży, którzy czuwali nad przygotowaniem przedstawienia byli Joanna Bykowska, Izabela Bykowska, Stanisław Mądry oraz ks. Ryszard Hebda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama