IV już sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej zamknięty. Znamy wszystkich jej zwycięzców.
W tarnowskim teatrze im. Ludwika Solskiego odbyła się gala Tarnowskiej Ligi Debatanckiej na zakończenie jej czwartego już sezonu.
Zwycięzcą ostatniej finałowej debaty i zarazem całego sezonu Ligi został I zespół ZSME w Tarnowie.
Drugie miejsce zajęli uczniowie z ZSOiT im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Na trzecim miejscu uplasował się II zespół z ZSME w Tarnowie. Nagrodę Grand Prix publiczności otrzymał I zespół ZSME z Tarnowa.
– W tym sezonie braliśmy udział w czterech debatach, ale od początku istnienia naszego zespołu było ich 20. Zespół praktycznie stał się moją rodziną, a należący do niego chłopaki przyjaciółmi, którzy mnie rozumieją i w których mogłem mieć oparcie. Chęć udziału w debatach, należenia do zespołu mówców zrodziła się z obserwacji. Po prostu siedziałem na widowni w czasie tych spotkań i już wtedy wiedziałem, że jak będzie powstawał kolejny zespół, bo przecież uczniowie odchodzą ze szkoły, to muszę w nim być. I tak się stało. Strasznie podobało mi się rozmawianie w sposób kulturalny, rozważanie trudnych tematów bez jakiegoś zacięcia, gniewu, złości, choć emocji nie brakuje. Udział w lidze to była również okazja do wypowiadania swoich uczuć, emocji wobec szerszej publiczności. Do uczestnictwa zachęcił mnie mój nauczyciel historii pan Mateusz Olejnik – mówi Paweł Kołodziej, kapitan zwycięskiej drużyny.
Zdaniem Marcina Lewandowskiego, inicjatora powstania Ligi Debtanackiej, rozmawianie na trudne tematy „sine ira et studio” nie jest szkołą demagogii czy relatywizmu. – Uczestnicy debaty mogą spojrzeć na konkretną rzeczywistość niejako z dwóch stron naraz. To bardzo pouczające. Debaty w stylu oksfordzkim uczą zupełnie czegoś innego. Przede wszystkim dialogu i myślenia – podkreśla pan Marcin.
Paweł Kołodziej widzi w debatach także praktyczny pożytek. – Ja się nie boję matury ustnej z języka polskiego, ponieważ udział w debatach uczy lekkości mówienia. Ponadto debaty pomogły mi w przekształceniu swojego mówienia o sobie. Jeżeli umiem siebie właściwie zaprezentować, to tak przyjmą mnie inni ludzie. Taka płynność w porozumiewaniu się daje bardzo wiele w kontaktach międzyludzkich. Mam nadzieję, że przyda mi się to w poszukiwaniu studiów czy później pracy – dodaje Paweł.
Od czterech lat marszałkiem czuwającym nad przebiegiem debat był Andrzej Król. – Każdy sezon miał swojego zwycięzcę i pod tym względem każdy sezon był najlepszy. Liga to emocje, ale i czas przemiany młodych ludzi, ich myślenia, mówienia. Po młodych widać było, jak oni szybko dojrzewają intelektualnie, jak dojrzewają do postrzegania problemów i do pracy w zespole. Liga to zjawisko naprawdę godne polecenia i kontynuowania – podkreśla marszałek TLD.
W obecnym sezonie debaty oglądało ponad 6,5 tysiąca osób. Zespoły z 13 szkół ponadgimnazjalnych z Tarnowa przygotowywało 46 nauczycieli. Organizatorami Ligi są Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie, Stowarzyszenie KANON oraz Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Tarnowska Liga Debatancka została objęta patronatem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Urzędu Miasta Tarnowa.