Świadectwem rozwijania kultu Maryi, Matki Dającej Życie w Okulicach jest fakt, że sanktuarium nieustannie jest miejscem różnorakich przedsięwzięć.
W sanktuarium zakończył się tygodniowy odpust w tym roku przeżywany pod hasłem „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie”.
– Ludzie szukają u Maryi wstawiennictwa i pocieszenia, proszą o cud, o łaski. Ale Maryja nie zatrzymuje na sobie, tylko wszystkich prowadzi do Jezusa. W tajemnicy miłosierdzia możemy obmyć nasze serca i dusze w zdroju Bożej łaski, przebaczenia, także tu, u Maryi Dającej Życie, w tym sanktuarium – mówi ks. Roman Majoch, kustosz sanktuarium.
Od 10 lat wielu ludzi przyjeżdża do Okulic by wziąć udział bądź posłuchać uczestników Przeglądu Piosenki Religijnej „Głosem pieśni wołam Cię”. Przegląd w tym roku odbył się po raz dziesiąty. – To jest także jeden ze sposobów szerzenia chwały Maryi. Również to nieustanne zaproszenie dla parafian i mieszkańców regionu do rodzinnego, wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia – dodaje ks. Majoch.
Dziesięć lat temu przegląd wymyśliła Katarzyna Lis. – Z czasem przy przeglądzie zaczęliśmy także robić pikniki rodzinne, organizować atrakcje dla dzieci – opowiada pani Kasia. Zapewnia, że nigdy nie było zamierzeniem organizatorów zrobienie z przeglądu zawodów sportowych, ścigania się na miejsca, nagrody. – Zawsze chcieliśmy po prostu spotkać się i pośpiewać na chwałę Pana i Matki Bożej. Inna sprawa, że wielu młodych zwłaszcza ludzi ma tu okazję by stanąć na scenie i zaśpiewać przed widownią, pokazać się, pokazać swój talent – dodaje. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 15 podmiotów wykonawczych.
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii „zespół”:
1. miejsce - „Nadzieja” z parafii pw. św. Jana Nepomucena w Bochni
2. miejsce - Schola „Bliżej Nieba” z par. w Okocimiu
3. miejsce – ex aequo: Zespół Folklorystyczny „Łąkta” z Łukty Górnej oraz Zespół „Domaszowianki” z Gminy Masłów w województwie świętokrzyskim.
W kategorii „solista”:
1. miejsce – Agnieszka Nowakowska z Nieszkowic Małych
2. miejsce – Julia Sławęta z Proszówek
3. miejsce – Mariola Czuper z Łąkty Górnej
Wyróżnienia: Emilia Gawęda z Brzeska, Agnieszka Marmol z Brzeska oraz Katarzyna Talaga z Bieńkowic