W Szczawnicy kilkadziesiąt osób wzięło udział 8 lipca w drodze krzyżowej na Bryjarkę.
Pierwszy krzyż na Bryjarce wykonał 7 sierpnia 1866 roku miejscowy stolarz Ignacy Zwoliński. Krzyż ten uległ zniszczeniu. Dokładnie 10 lipca 1902 roku. Mieszkańcy Szczawnicy ufundowali nowy, który wykonała ta sama firma, która stawiała krzyż na Giewoncie. Umowę podpisano w tym samym 1902 roku, ale stanął on faktycznie na szczycie w roku 1907. Umieszczono na nim tablicę na której czytamy, że Goście oraz Obywatele Szczawnicy krzyż ten czcząc w nim godło naszego zbawienia wznoszą. In Cruce Salus” (w krzyżu zbawienie).
10 lipca 2002 roku w rocznicę postawienia krzyża odbyła się pierwsza droga krzyżowa na Bryjarkę. – Chodzimy upamiętniają to wydarzenie sprzed stu lat, gdy nasi przodkowie zdecydowali się posadowić na górze solidny krzyż – mówi Elżbieta Wiercioch, prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan. Związek organizuje też wyjścia na Bryjarkę 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Młodzież organizuje zaś wyjście we wrześniu, w dawne dni krzyżowe.
- Ten krzyż nas chroni. Jest znakiem naszej wiary, wiary w Chrystusa, która nas chroni. Modląc się na nabożeństwie drogi krzyżowej dziękujemy Bogu za naszych ojców i dziękujemy Bogu za to, że nas chroni. Ten krzyż chroni nas także w sensie dosłownym, bo działa jako piorunochron, ściąga na siebie wyładowania atmosferyczne – przyznaje Janina Grawicz.