Gdzie chrzest, tam nadzieja przejdź do galerii

W roku jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski Akcja Katolicka pielgrzymowała do jego źródeł.

„Gdzie chrzest, tam nadzieja” to hasło jubileuszowe 1050-lecia istnienia Polski, ale i zawołanie przyświecające pielgrzymce Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej do źródeł chrześcijaństwa w Polsce.

Na trasie trzydniowej wędrówki znalazły się: Gniezno, Ostrów Lednicki, Pola Lednickie, Poznań, a także Kalisz i Licheń. 80-osobowej grupie członków i sympatyków AK DT towarzyszył asystent diecezjalny ks. dr Jan Bartoszek i dwóch kapłanów.

Kalisz. W bazylice kolegiackiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu - sanktuarium św. Józefa została odprawiona pierwsza Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Jana Bartoszka. Po niej pielgrzymi udali się do kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności.

- Rokrocznie spotykali się tu księża - byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, których św. Józef wsparł swoim orędownictwem u Boga. Poznaliśmy też historię kościoła, a następnie udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta z prezesem AK tamtejszej parafii mgr inż. Romualdem Zarębą - relacjonuje Bożena Kwitowska, prezes AK DT.

Licheń. Pielgrzymi uczestniczyli w Apelu Maryjnym w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Następnie udali się do rozległych miejscowych ogrodów, które poprzez eksponowane tam pomniki i inne obiekty pełnią również rolę historyczno-edukacyjną.

Gniezno. - Drugiego dnia uczestniczyliśmy w gnieźnieńskiej katedrze we Mszy św. koncelebrowanej, m.in. przez towarzyszących nam kapłanów, modląc się przy konfesji św. Wojciecha - patrona AK w Polsce i odnawiając przyrzeczenia chrzcielne - informuje pani prezes.

Pielgrzymi przeszli przez Bramę Miłosierdzia - słynne Drzwi Gnieźnieńskie, zwiedzili katedrę oraz spotkali się z ks. dr. Zbigniewem Przybylskim, kanclerzem i rzecznikiem prasowym kurii gnieźnieńskiej.

- Przekazaliśmy wyrazy szacunku i podziękowania Prymasowi Polski, arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi za relikwie św. Wojciecha, które ofiarował z okazji 20-lecia reaktywacji AK naszej diecezji, goszcząc w Tarnowie w październiku ub. roku - mówi Bożena Kwitowska.

Ostrów Lednicki. Tu grupa dotarła promem. Na tej największej z pięciu wysp jeziora Lednickiego, w centrum plemienia Polan, zachowały się pozostałości grodu oraz relikty architektury pałacowo-sakralnej, z basenami do chrztu, a także wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I, przed 966 rokiem.

Pola Lednickie. Na Polach od 10 lat odbywają się doroczne modlitewne spotkania młodzieży – Lednica 2000. Pielgrzymi z diecezji tarnowskiej przeszli przez Bramę Rybę, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, stanowiącą w tym roku bramę miłosierdzia, i modlili się przy grobie o. Jana Góry.

Poznań. Tu uczestnicy pielgrzymki przeszli traktem królewsko-cesarskim, obejrzeli charakterystyczne dla tego jednego z najstarszych lokowanych miast w Polsce budowle, m.in. zamek królewski, zamek cesarski, bibliotekę Raczyńskich, hotel Bazar, Teatr Polski, renesansowy ratusz, Stary Browar. W barokowym pojezuickim kościele farnym wysłuchali koncertu organowego, a w nowoczesnym, interaktywnym muzeum, zwanym Bramą Poznania, obejrzeli multimedialną interpretację naszego dziedzictwa.

Ostrów Tumski. - To był zdecydowanie kulminacyjny punkt programu i nawiedzenie pierwszej polskiej katedry z X w. - mówi prezes AK DT. - Warte uwagi są tu płyty nagrobne z XV-XVI w., ołtarz główny gotycki z 1512 r. oraz XIX-wieczna Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag oraz pomnik pierwszych władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego - dodaje. W podziemiach można zobaczyć grobowce pierwszych władców oraz baptysterium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..