W sobotę 15 października odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach.
SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Tarnowa informuje, że 15 października 2016 r., w Światowy Dzień Dziecka Utraconego, odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie Mościcach, przy ulicy Czarna Droga, kwatera nr 95 .
Rada Miejska w Tarnowie w dniu 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie. W nazewnictwie pozamedycznym dla określenia tego rodzaju przypadków przyjęto nazwę „dzieci utracone”.
Projekt Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, które ma powstać na mościckim cmentarzu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość - Zależy nam bardzo, aby w Tarnowie powstało miejsce dla rodziców, którzy stracili swe dzieci jeszcze przed narodzinami i nie mieli możliwości ich pochować. Miejsce, gdzie będą mogli przyjść i pomodlić się. Będzie to zarazem miejsce żałoby i miejsce terapeutyczne, gdzie będzie można umieścić tabliczkę z wygrawerowanym imieniem swojego dziecka - mówi Joanna Sadowska z Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych SPES w Tarnowie. - Na tym miejscu powstaje również grób, gdzie już w najbliższą sobotę pochowane zostaną dzieci utracone, pozostawione w tarnowskich szpitalach. To uczynek miłosierdzia co do ciała, szczególnie mocno brzmiący w trwającym Roku Miłosierdzia - dodaje.
Pochówek rozpocznie się o godz. 11 przy kaplicy cmentarza. Do grobu, razem z urną, złożone zostaną karteczki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, które rodzice udostępnili komitetowi.
- Dużo rodzin zgłosiło do nas imiona dzieci; można je znaleźć w Księdze Pamięci na naszej stronie. Czytając je widać, że odchodziły praktycznie w każdym tygodniu ciąży. Mamy też sygnały od rodziców, jak bardzo ważne jest dla nich symboliczne pochowanie dzieci - zauważa Joanna Sadowska.
Są rodzice, którzy z różnych względów nie pożegnali i nie pochowali swoich utraconych dzieci. To dla nich miejsce pamięci będzie szczególnie ważne. Beata Malec-Suwara /Foto Gość Wcześniej, o godz. 10, w kościele parafialnym w Tarnowie-Mościcach odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.
Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o swoich dzieciach, które zostaną zapalone przy mogile zbiorczej, a także do przysłania komitetowi imion dzieci z datą ich śmierci i tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku https://www.facebook.com/dzieciutracone/.
Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.