Rozstrzygnęliśmy nasz konkurs o wielkiej świętej z Cascii.
W numerze 41 Gościa Tarnowskiego, na siódmej stronie naszego tygodnika ukazał się tekst poświęcony dynamicznie się rozwijającemu kultowi świętej Rity w Nowym Sączu. Przy okazji tego tekstu zaprosiliśmy naszych Czytelników do wzięcia udziału w małym konkursie.
Zadaliśmy dwa pytania: Papież Leon XIII podczas Mszy św. kanonizacyjnej nazwał św. Ritę „drogocenną perłą Umbrii”. Co ma wspólnego perła ze św. Ritą? Na wizerunkach św. Rity często pojawiają się pszczoły. Jaki związek mają te owady z życiorysem świętej?
Otrzymaliśmy kilkanaście odpowiedzi na te pytania, w większości poprawne. Przyszły one głównie drogą elektroniczną na nasz adres mailowy.
Co ma wspólnego perła ze św. Ritą? Rita jest zdrobnieniem od włoskiego imienia Margherita. Imię to z greckiego oznacza perłę.
Drugie pytanie nie sprawiło nikomu żadnych odpowiedzi. Przywoływaliście Państwo epizod z dzieciństwa tej świętej, kiedy to pszczoły nie czyniły dziecku żadnej krzywdy, a rolnik wracający z pola, chcąc chronić dziewczynkę przed owadami doznał uleczenia rany.
Wśród osób, które nadesłały poprawne odpowiedzi na 2 pytania rozlosowaliśmy nagrody.
Album „Rita z Casci. Życie świętej od róż” otrzymuje pani Elżbieta Maziarka.
Książkę Małgorzaty Bilskiej „Święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych” Barbara Tyszkowska
Zeszyt z płytą DVD „Święta Rita. Cudowna historia patronki od spraw beznadziejnych” otrzymuje Joanna Kuczek.
Kubek ze św. Ritą wyślemy pani Danucie Włodarz.
Wszystkim gratulujemy, a ks. Stanisławowi Kurczabowi, kustoszowi kultu św. Rity w nowosądeckim kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej dziękujemy za ufundowanie nagród.