Dla "Puellae Orantes" kończący się rok był bardzo dobry, ale kolejny zapowiada się wręcz znakomicie.
- Z tego, co za nami, jesteśmy bardzo zadowoleni, bo udało nam się zrealizować wszystkie plany, przedsięwzięcia, które chcieliśmy. Zaczęło się od koncertów z wyjątkowym kwintetem dętym „Canadian Brass”, uznawanym za najlepszą tego typu grupę instrumentów dętych blaszanych na świecie - przypomina Aleksandra Topor z Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”. Tylko na dwóch koncertach w Krakowie i Katowicach koncertu wspólnego wysłuchało ponad 3,5 tys. słuchaczy.
Potem zespół wyjechał do Hiszpanii na międzynarodowy konkurs chóralny i wygrał wszystkie trzy kategorie, w których startował” muzyki sakralnej, muzyki rozrywkowej i muzyki inspirowanej folklorem.
Poza tym chór zrealizował cykl koncertów z okazji Bożego Narodzenia a także inny cykl związany z Rokiem Miłosierdzia. Poza tym dziewczęta zaśpiewały niemało koncertów specjalnych.
Rok 2017 „Puellae Orantes” zaczynają koncertami kolęd. - Planujemy też wydanie kolejnej, dziesiątej płyty. Będą na niej przygotowane dla nas aranżacje kolęd z kwartetem smyczkowym i kwintetem dętym - informuje ks. Władysław Pachota, dyrygent chóru.
W czasie pobytu w Hiszpanii i koncertu w katedrze w Barcelonie zespół został zauważony przez agencję Music Master Managment, która zaprosiła chór do współpracy. Jej efektem mają być wspólne koncerty „Puellae Orantes” z polską orkiestrą, którym dyrygowała będzie osoba zaproponowana przez agencję. Kolejne koncerty w ramach tego projektu odbędą się zagranicą, w Hiszpanii, z Orkiestrą Filharmonii Iberyjskiej. - Cieszymy się także z tego powodu, że udało nam się przekonać agencję do wykonania utworów kompozytorów polskich, a zatem będzie to promocja polskiej kultury - mówi Aleksandra Topor.
Agencja potraktowała chór bardzo profesjonalnie. Zaplanowane koncerty odbędą się w największych i najlepszych salach, a wszelkie formalności organizacyjne i koszty znalazły się po stronie agencji.
Ponadto zespół zaplanował cykle koncertów z okazji 30 rocznicy pobytu w Tarnowie papieża Jana Pawła II. - Chcieliśmy w sobie właściwy sposób uczcić tę rocznicę, dlatego będą koncerty, w których zabrzmi głównie repertuar eucharystyczny, bo rok pielgrzymki - 1987 - był również rokiem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego - dodaje ks. Pachota.