Pomocnicy dzieła misyjnego zawitali przedświątecznie do kurii diecezjalnej w Tarnowie.
W kurii diecezjalnej w Tarnowie odbyło się przedświąteczne spotkanie jej pracowników z księżmi biskupami.
Głównym wydarzeniem była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. Razem z nim celebrowali ją także biskupi Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz oraz wielu księży. Eucharystię poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.
Po Mszy św. grupa duchownych i świeckich pracowników kurii przeobraziła się w grupę kolędników misyjnych. Ubrani w wielobarwne stroje nawiązujące do kultur wszystkich kontynentów, przedstawili krótką scenkę poświęconą Bożemu Narodzeniu oraz kolejnej edycji Kolędników Misyjnych. Pracownicy kurii wspomogli kolędników misyjnych swoimi ofiarami.
– W tym roku po raz 24. domy w parafiach naszej diecezji odwiedzą kolędnicy misyjni. Hasłem obecnej edycji są słowa w języku keczua „Jesucristopa sutimpim”. Językiem tym posługują się m.in. Indianie peruwiańscy, wśród których głoszą Ewangelię tarnowscy misjonarze. Oznacza ono dosłownie „W imię Chrystusa” i nawiązuje do 25-lecia posługi misyjnej naszych księży w Peru, a w szerszym sensie oznacza: „Posłani w imię Chrystusa na peruwiańską ziemię” – mówią organizatorzy.
Pomoc przekazana kolędnikom zostanie przeznaczona na wsparcie wielu projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych i humanitarnych w wielu krajach świata, gdzie prowadzone są misje.
Kolędnicy misyjni w kurii diecezjalnej to jaskółka tego, co zacznie się w wielu parafiach diecezji 26 grudnia, kiedy to grupy kolędujących dzieci i dorosłych opiekunów pójdą odwiedzać domy wiernych.
– W uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywać będziemy Misyjny Dzień Dzieci. Wtedy właśnie, za przykładem Mędrców, kolędnicy misyjni przyniosą Jezusowi w darze swój trud kolędowania, radości i smutki z nim związane, a także zebrane ofiary, które będą przeznaczone dla wielu dzieci przez realizację różnorodnych projektów – dodają organizatorzy.
Od 23 lat można obserwować znaczący rozwój misyjnej kolędy w diecezji tarnowskiej. Na początku, czyli w 1993 roku, grupy kolędnicze odwiedzały domy jedynie w 12 parafiach diecezji.
Od tego czasu liczba parafii, w której jest organizowana kolęda misyjna, ciągle wzrasta, a w roku ubiegłym w tym przedsięwzięciu wzięło udział aż 416 parafii.
To zarazem wielka armia ponad 21 tysięcy dzieci, które odwiedzają tysiące rodzin. Rok temu wspomogły one dzieło misyjne Kościoła kwotą ponad 1,5 miliona zł.
– Z kolędowaniem misyjnym wiąże się jednak inna, bardzo ważna sprawa, która często nam umyka: to, że same dzieci tworzące grupy mogą się przybliżyć do Chrystusa i Kościoła – podkreślają organizatorzy kolędy.