Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wiemy, gdzie przejdą Orszaki Trzech Króli! (AKTUALIZACJA)

W miastach i wioskach - tradycja przemarszów, związana z uroczystością Objawienia Pańskiego, jest coraz popularniejsza.

Brzesko

6 stycznia po raz piąty odbędzie się w mieście Orszak Trzech Króli. Rozpoczęcie uroczystego przemarszu będzie o godz. 13 na Placu Kazimierza, później przejście ulicami Uczestników Ruch Oporu, Żwirki i Wigury, Głowackiego, Rynek, na którym odbędzie program artystyczny. O godz. 17 w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym odbędzie się program bożonarodzeniowy w wykonaniu młodzieży z Miejskiego Ośrodka Kultury. – Zapraszamy do udziału wszystkich, przedstawicieli różnych organizacji, szkół, kolędników misyjnych, oraz wszystkich chętnych. Niech każdy przygotuje sobie ciekawy strój, za który po zakończeniu Orszaku na Rynku będzie można otrzymać nagrodę – mówią organizatorzy burmistrz miasta, radni miejscy i brzeskie parafie.

Tarnów

Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Katedralnego o godz. 13, bezpośrednio po Mszy św. o godz. 12 celebrowanej w katedrze, i przejdzie ulicami Wekslarską, Wałową, Targową, Bernardyńską. Zakończenie planowane jest w ogrodzie oo. bernardynów. Na program orszaku składają się sceny z jasełek oraz śpiew kolęd. – Zapraszamy do wspólnego kolędowania rodziny z dziećmi. Liczymy na obecność kolędników misyjnych w swoich strojach. Dla uczestników mamy przygotowane śpiewniki oraz korony. Na miarę możliwości zachęcamy jednak do przygotowania własnych strojów, które będą wprost nawiązywały do przeżywanej uroczystości – mówią organizatorzy.

Nowy Sącz

Orszak przejdzie ulicami miasta już piąty raz. Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszy z ul. Gwardyjskiej (skrzyżowanie ulic Lwowskiej i Kochanowskiego) o godz. 10.30 w kierunku Rynku. Ok. godz. 11 na Rynku Mędrcy pokłonią się Św. Rodzinie. Podczas marszu grupy kolędnicze będą śpiewać kolędy i pastorałki. Uczestnicy otrzymają śpiewniki i korony. – Po zakończeniu orszaku zapraszamy do bazyliki św. Małgorzaty na Mszę św. o godz. 12. Na tej Mszy św. będzie także zakończenie Kolędy Misyjnej. Zapraszamy opiekunów i dzieci, które wzięły udział w Kolędnikach Misyjnych. Po Mszy św. zapraszamy na Agapę. Zapraszamy także dzieci z rodzicami do udziału w Orszaku Trzech Króli. Stroje będzie można pobrać już od godz. 10 – informują organizatorzy

Bobowa

Burmistrz oraz Bractwo Rycerskie z Bobowej serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przemarszu Orszaku Trzech Króli, który wyruszy 6 stycznia o godz. 14 z placu obok Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej.

Dębica

Orszak Trzech Króli wyruszy 6 stycznia z placu przed kościołem pw. Ducha Świętego około godz. 13., (wcześniej o godz. 12 Msza św.) i przejdzie ulicami Chopina, Nosala, Sobieskiego do Rynku, gdzie Trzej Królowie złożą pokłon Świętej Rodzinie.

Szczawnica

V Szczawnicki Orszak Trzech Króli organizują Akcja Katolicka, Urząd Miasta i Gminy, Miejski Ośrodek Kultury wraz z działającym przy nim Amatorskim Teatrem oraz Związek Podhalan. – Wszystkich chętnych zapraszamy do zgromadzenia się w Parku Dolnym, koło altanki około godz. 10.45. Prosimy o ubranie się „po królewsku” z królewskimi atrybutami albo o włożenie strojów regionalnych lub kolędniczych. Niech nie zabraknie kolędników misyjnych. Dla osób nie mających strojów będą do dyspozycji przygotowane przez Akcję Katolicką papierowe korony. O godzinie 11 po modlitwie, śpiewając kolędy Orszak przejdzie do kościoła, aby uczestniczyć we Mszy św. o godzinie 12 – informują organizatorzy.

Żabno

Orszak Trzech Króli, przygotowany przez szkołę podstawową, przejdzie przez miasto 6 stycznia. Początek o godz. 10.30 przy budynku szkoły podstawowej. Stąd wszyscy przejdą z do kościoła na Mszę św. o godz. 11.30.

Mielec

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 10.30, a po niej, ok. godz. 11.30 rozpocznie się formowanie Orszaku i przemarsz ulicami: Pisarka, Sienkiewicza, Mickiewicza, Kościuszki, Rzeczną na tereny zielone przy bazylice św. Mateusza, gdzie będzie miał miejsce uroczysty pokłon Trzech Króli, występy chórów, zespołów, Rzeszowiaków, Orkiestry Mieleckiej i wspólne kolędowanie. Aby podkreślić dostojny charakter tej uroczystości, uczestnicy orszaku otrzymają bezpłatnie korony w kolorach czerwony, zielony i niebieski, odpowiadające poszczególnym kontynentom: Europie, Azji i Afryce, naklejki oraz śpiewniki. – Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania całe rodziny, niech nasz udział w tym wydarzeniu będzie wyrazem naszej wiary, publicznego przyznania się do Chrystusa oraz radości z narodzin naszego Zbawiciela – mówią organizatorzy.

Zgórsko – Partynia

Na pamiątkę pokłonu Trzech Mędrców odbędzie się Parafialny Orszak Trzech Króli. Program Orszaku jest następujący: 11.00 – utworzenie Orszaku Trzech Króli na placu pod kościołem w Zgórsku; 11.15 – wejście do kościoła i oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus; 11.30 – Msza św.; 12.30 – przejazd Orszaku do kaplicy w Partyni; 13.00 – przejście Orszaku zakończone kolędowaniem i agapą przy budynku OSP w Partyni.

Borzęcin

Kolędników misyjnych zapraszamy do wspólnego dziękczynienia na godz. 10.10 na parking przed szkołą. Trzej Królowie na koniach poprowadzą procesję do kościoła, gdzie wszyscy złożą pokłon Jezusowi w szopce. Po hołdzie Trzech Mędrców zostanie odprawiona Msza św.

Zgłobice

Parafia pw. Św. Brata Alberta, Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego, Sekcja 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego w Zgłobicach, Placówka Wsparcia Dziennego i Ochotnicza Straż Pożarna zapraszają mieszkańców gminy na V Zgłobicki Orszak Trzech Króli. Uczestnicy zgromadzą się na placu przed remizą OSP w Zgłobicach, skąd barwny pochód wraz z królami o godz. 10.30 wyruszy w kierunku kościoła. O godz. 11 zostanie odprawiona uroczysta suma połączona z oddaniem hołdu Nowonarodzonej Dziecinie. Organizatorzy proszą o założenie barwnych strojów.

Łącko

6 stycznia o godz. 11 z Rynku w Łącku wyruszy orszak w kierunku kościoła parafialnego. Tam o godz. 11.30 Trzej Mędrcy prowadzeni przez gwiazdę złożą swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. – Po nich swe dary złożą wszystkie grupy kolędników misyjnych wykonując śpiew hymnu kolędników misyjnych. Po kolędnikach swoje dary złożą dzieci niosąc kosz pełen serduszek z dobrymi uczynkami i wykonując piosenkę roratnią: "Mama czuwa, mama wie...". Po dzieciach przyjdzie czas na młodzież, która złoży w darze świece ŚDM i odśpiewa pastorałkę, po młodzieży swój dar Bożemu Dziecięciu przedstawi chór "Zew Gór" a po nim pokłon Jezusowi złoży też zespół regionalny Górale Łąccy wraz z kapelą. Punktem centralnym będzie Eucharystia sprawowana o godz. 12 – informuje ks. Paweł Przybyło.

Siedliska Tuchowskie

Orszak Trzech Króli wyruszy spod Zespołu Szkół w Siedliskach o godz. 13.30. Trasa przemarszu będzie wiodła do kościoła parafialnego, gdzie Mędrcy oddadzą pokłon Jezusowi.

Przecław

Orszak przejdzie ulicami miasta po raz pierwszy. Pokłon Jezusowi odbędzie się na przecławskim rynku o godz. 13. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, dla których przygotowali korony i znaki. Pochód króla Kacpra wyruszy spod Urzędu Gminy, pochód króla z ul. Rynek przy pizzerii, zaś orszak króla Baltazara wyruszy z parkingu przy kościele parafialnym.

Żyraków

Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 13.30 z żyrakowskiego rynku i uda się do Woli Żyrakowskiej. Przemarsz zakończy spotkanie w Centrum Kultury w Woli Żyrakowskiej, gdzie będzie można zobaczyć jasełka.

Zakliczyn

O godz. 12.45 Orszak Trzech Króli uformuje się na parkingu przy klasztorze oo. franciszkanów przy figurce Matki Bożej Anielskiej. Stamtąd o godz. 13 uczestnicy Orszaku przejdą ulicą Jagiellońską do Rynku, a ulicą Mickiewicza do kościoła pod wezwaniem św. Idziego Opata w Zakliczynie. Tu uczestnicy Orszaku oddadzą pokłon Panu Jezusowi. Na najmłodszych uczestników Orszaku Trzech Króli czeka miła niespodzianka. – Prosimy, by wszyscy uczestnicy Orszaku poczuli się w tym dniu królami i odpowiednio się przebrali lub przynajmniej przystroili w koronę – zachęcają organizatorzy.

Pleśna

Rada Parafialna i Chór Parafialny w Pleśnej, Centrum Kultury oraz OSP w Pleśnej zapraszają mieszkańców gminy na przemarsz i pokłon Trzech Króli. Początek o godz. 11 przed Urzędem Gminy. Po odegraniu okolicznościowej scenki Orszak przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza św.

Krynica – Zdrój

W uroczystość Objawienia Pańskiego po Mszy świętej o godz. 10.30 w kościele zdrojowym Wniebowzięcia NMP rozpocznie się spotkanie Trzech Króli, którzy ze swymi orszkami wyruszą na krynicki deptak. Hasłem orszaku Trzech Króli 2017 są słowa franciszkańskiego pozdrowienia „Pokój i Dobro”. Na deptaku będzie wspólne kolędowanie. – Zapraszamy do udziału kryniczan, gości i kuracjuszy. Będą rozdawane korony i śpiewniki z kolędami – informują organizatorzy.

Jodłowa

6 stycznia parafia wraz z Centrum Kultury w Jodłowej organizuje Orszak Trzech Króli. – O godz. 10.30 zgromadzimy się na Rynku, gdzie będzie pałac Heroda i stamtąd po spotkaniu się z Trzema Królami wyruszymy do sanktuarium oddać pokłon Jezusowi i złożyć Mu dary, następnie o godz. 11 będzie Msza św. Przyjdźmy ubrani w korony i stroje koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego. Pokażmy swoją obecnością wiarę w narodzenie Bożego Syna i przeżywajmy ją w sposób radosny – zachęca kustosz jodłowskiego sanktuarium Dzieciątka Jezus.

Krużlowa

Miejscowa parafia i sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego zaprasza wszystkich czcicieli Dzieciątka Jezus do wzięcia udziału w Orszaku Trzech Króli.  Orszak Mędrców ze Wschodu, poprzedzony inscenizacją bożonarodzeniową, wyruszy do sanktuarium o godz. 10.30 z placu przed szkołą podstawową w Krużlowej. O godz. 11 zostanie odprawiona Msza św.

Limanowa

Orszak wyruszy spod firmy „Plastuś” o godz. 9.45, przejdzie ulicą Matki Boskiej Bolesnej do Rynku, gdzie będzie miała miejsce krótka inscenizacja: żywa szopka, przybycie pasterzy, spotkanie Mędrców z Herodem, pokłon trzech króli. Następnie wszyscy uczestnicy udadzą się do bazyliki na Mszę św. o godz. 10.30, po której będzie jeszcze wspólne kolędowanie. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa dzieci, młodzież i dorosłych. Mile widziane są stroje kolędnicze!

Grybów

Organizatorzy Orszaku zapraszają na grybowski rynek, gdzie o godz. 12 odbędzie się pokaz "żywej szopki". Właściwy orszak wyruszy na trasę o godz. 13.30 bezpośrednio po Mszy św. w bazylice św. Katarzyny. W tym dniu o godz. 15 w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się także przegląd kolęd i pastorałek.

Binczarowa

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Święto Objawienia Pańskiego (6 stycznia) do kościoła w Binczarowej wyruszy Orszak Trzech Króli. Pierwsza grupa – o godz. 10.05 wyjdzie z Polan, druga sprzed szkoły, trzecia z Zawodzia. W domu kultury zainscenizowany będzie ratusz Heroda, zaś w miejscowym kościele – Betlejem, miejsce narodzenia Pana Jezusa.  Orszak organizują Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie oraz parafia św. Stanisława BM w Binczarowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama