22 stycznia po raz pierwszy w naszej diecezji odbędzie się obrzęd konsekracji dziewic, wdów i wdowca.
- Wdowy, które podejmowały się oddania swego życia na wyłączną służbę Bogu, obecne były we wczesnych gminach chrześcijańskich, wcześniej nim powstały pierwsze zakony. To jedna z najstarszych form życia konsekrowanego - wyjaśnia ks. Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego w diecezji tarnowskiej.
Tak było do Soboru Laterańskiego II. To wtedy stan wdów konsekrowanych ustał, a one same zostały włączone do zakonów. O roli wdowieństwa w Kościele przypomniał Pius XII w homilii wygłoszonej 16 września 1957 r. Z kolei Sobór Watykański II zalecił przywrócenie praktyki indywidualnych form życia konsekrowanego, bez włączania się we wspólnotę. Istnieją obecnie trzy takie formy - dziewice, pustelnicy i właśnie wdowy.
22 stycznia po raz pierwszy w naszej diecezji biskup tarnowski dokona konsekracji dziewic oraz błogosławieństwa wdów i jednego wdowca.
- To jakiś znak czasu, że ta forma życia konsekrowanego się odradza. Osoby te są jak drożdże w cieście, chcą żyć w świecie, ale przy tym pragną, by Kościół przyjął ich święty zamiar dążenia do wyższej doskonałości. Choć nie są zakonnicami czy zakonnikami, prowadzą życie na wzór życia zakonnego - zauważa wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.
- Są znakiem sprzeciwu wobec świata, który pod wpływem liberalizmu zatracił poczucie granic. Jedynym hamulcem współczesnego człowieka jest prawo, poza tym robi, co chce, nie chce podejmować żadnych zobowiązań. Osoby konsekrowane poprzez swoje zobowiązania, posty i dążenie do uświęcania siebie i świata pokazują, że i tak można żyć - dodaje ks. Krzyszowski.
Kościół cieszy się nimi, bo są jego dodatkowym zapleczem modlitewnym i oparciem. - Ich modlitwa jest bezcenna dla Kościoła - podkreśla kapłan, zauważając jakiś ogromny zapał w tych starszych kobietach, w ich chęci podjęcia się zobowiązania do uświęcania się.
O tym, jak wdowy przygotowywały się do uroczystości, która odbędzie się w tarnowskiej katedrze w niedzielę, piszemy w najnowszym tarnowskim wydaniu Gościa Niedzielnego nr3/2017, który ukaże się w sprzedaży już w czwartek.