Z wizyty u włoskich przyjaciół wrócili młodzi z dekanatu Piwniczna - Zdrój. Dzielą się teraz swoimi wrażeniami.
Od 29 stycznia do 5 lutego 2017 roku młodzież z dekanatu Piwniczna – Zdrój, z parafii Piwniczna – Zdrój, Rytro, Kosarzyska, Wierchomla i Żegiestów przebywali w jednym z najurokliwszych miast regionu Emilia Romania we Włoszech – Forli.
Młodzi pojechali na zaproszenie Włochów, których gościli podczas Tygodnia Misyjnego Światowych Dni Młodzieży.
Tygodniowy pobyt rozpoczął się od spotkania z biskupem miejsca Lino Pizzi. Wizyta odbywała się w czasie Nowenny przed świętem Matki Bożej od Ognia (Madonna del Fuoco). To szczególny czas dla mieszkańców Forli, ponieważ jest związany z patronką ich miasta. Młodzież została rozlokowana we włoskich rodzinach, które na ten czas zgodziły się przyjąć ją do swoich domów.
Dzięki temu pielgrzymi z Polski mieli okazję poznać włoską mentalność, tradycyjne dania włoskie, ale także te związane z konkretnym regionem jak np. pidina czy tradycyjne placki pieczone na uroczystości odpustowe we Forli.
Młodzi doświadczyli włoskiej gościnności i otwartości. Wspaniałym przeżyciem były wspólne posiłki i modlitwa. Włosi bardzo o swoich gości i traktowali ich jak członków rodziny. Nie zabrakło czasu na tworzenie silnych więzi z włoska młodzieżą – wspólna zabawa okazała się być jednocząca i budująca.
W programie wizyty był czas na modlitwę wspólnotową – codzienną Mszę św. po polsku, a także polsko – włoską procesję z wizerunkiem Matki Bożej i adorację Najświętszego Sakramentu.
Włosi zapewnili gościom z Polski wiele atrakcji, jak zwiedzanie starówki Forli, muzeum miasta, kościołów św. Łucji, św. Peregryna, św. Merkuriala, w którym znajduje się tablica upamiętniająca polskich żołnierzy II Wojny Światowej.
Interesującym doświadczeniem było spotkanie w siedzibie diecezjalnej Caritas. Dyrektor tej instytucji zaprosiła młodych na obiad przygotowany przez podopiecznych.
Polscy pielgrzymi zobaczyli Rawennę, z najstarszymi kościołami zawierającymi przepiękne mozaiki, grób Dantego Alligieri oraz muzeum diecezjalne.
Pomimo deszczu niezapomniane okazało się wyjście nad Morze Adriatyckie. Na trasie zwiedzania regionu znalazło się też miasteczko Bertimoro, z którego szczytu rozciąga się widok na całą Romanię.
Czas organizowały młodym także rodziny, u których mieszkali. Niektórzy wspólnie się bawili, inni grali w kręgle, jeszcze inni mieli okazję zwiedzić Loreto czy San Paulo.
4 lutego odbywały się we Forli centralne uroczystości związane ze świętem Matki Bożej od Ognia. Młodzi z Polski czynnie włączyli się w liturgię, idąc w procesji z darami w tradycyjnych strojach ludowych, czytając po polsku wezwanie modlitwy wiernych.
Żegnający się z młodzieżą ks. Andrea, współorganizator polskiego pobytu we Włoszech, powiedział, że jest to pierwszy etap w budowaniu wspólnego mostu, o którym mówił papież Franciszek na Polach Miłosierdzia.
- To od młodych zależy teraz czy będą kontynuować tę tradycję. Dorośli uczynili swój pierwszy krok, reszta należy do nas. Zatem, jest to dopiero początek Światowych Dni Młodzieży - mówią uczestnicy wyprawy do Forli.