Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Duch Święty w Ewangelii św. Łukasza

Według trzeciego ewangelisty, Duch Święty jest Objawicielem.

Czy w Starym Testamencie Duch Święty jest łączony z mającym nadejść Mesjaszem?

W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na teksty proroków. Według nich Mesjasz otrzyma szczególną konsekrację, czyli namaszczenie przez Ducha Bożego (Iz 11,1-2). Wysłannik Boga będzie zarówno prorokiem par excellence, jak i wybawcą, właśnie dlatego, że na nim spocznie Duch Boży (Iz 42,1; por. także Iz 61,1). O tym należy pamiętać, gdy czytamy opis wystąpienia Jezusa w synagodze w Nazarecie (Łk 4,16-30). Odniósł On wtedy do siebie słowa z Księgi Izajasza (Iz 61,1).

Jednak nie tylko Mesjasz będzie obdarzony Duchem, ale także cały lud Boży otrzyma Go w niebywałej dotąd obfitości (Iz 32,15-17). Skutkami tego wylania będzie: prawo, sprawiedliwość, pokój i bezpieczeństwo. Ono także zapewni w przyszłości nawrócenie i przylgnięcie do Boga (Iz 44,3). Rezultatem zapowiedzianego wylania Ducha będzie wielkie odrodzenie moralne, połączone z pokutną przemianą wnętrza ludzkiego. Ezechiel (Ez 36,17.25-28) podkreśla, podobnie jak Ps 51,12-14, ścisły związek nowych postaw moralnych człowieka odrodzonego z darem Ducha Bożego. Odrodzenie moralne stanie się wręcz duchowym zmartwychwstaniem, a jego sprawcą będzie Duch Boga (Ez 37,1-14). Po wspaniałej scenie ożywienia wyschłych kości przez Ducha, następuje u proroka zapowiedź zjednoczenia rozbitego dotąd ludu Bożego (Ez 37,15-28). Mimo iż prorok nie ukazuje tu wyraźnie związku przyczynowego, widać, że dobrami mesjańskimi będzie tak wylanie Ducha, jak i zjednoczenie. Omówione skutki wylania Ducha nie będą tylko czymś przemijającym, ale stałą pomocą (Iz 59,21; Ez 39,29).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl