Nowy numer 3/2021 Archiwum

Biskup Jeż konsekruje kościół w Czadzie

To "pomnik" na 15-lecie parafii, której proboszczem jest ks. Stanisław Worwa, i 20-letniej obecności tarnowskich księży w tym kraju, ale i nasz dar dla Czadu.

– Czad uchodzi za praktycznie najmłodszy kraj w Afryce, jeśli chodzi o chrystianizację. Chrześcijaństwo dotarło tam dopiero na początku XX wieku. W 1931 roku ochrzczono pierwszych 10 Czadyjczyków – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Na przestrzeni 20 lat pracowało tam 5 tarnowskich misjonarzy: ks. Kazimierz Kopacz (od 1997 do 2006), ks. Jarosław Kucharski (od 1997 do 2001), ks. Stanisław Worwa (w Czadzie od 2004; obecnie w Ndżamena-Dembé), ks. Paweł Tabiś (od 2015; obecnie w Ndżamena-Dembé) i ks. Piotr Skraba (od 2015; obecnie w Bousso). Ks. Stanisław Worwa, pochodzący z Męciny, jest w Czadzie najdłużej, bo od 2004 roku. To właśnie w parafii Świętej Rodziny w Ndżamena-Dembé, w której jest proboszczem, 23 kwietnia - w Niedzielę Miłosierdzia - bp Andrzej Jeż dokona konsekracji świątyni pw. Miłosierdzia Bożego.

Biskup Jeż konsekruje kościół w Czadzie   Liturgia Wigilii Paschalnej w kościele poświęconemu Bożemu Miłosierdziu w parafii Dembe arch. ks. Stanisław Worwa Jest to jeden z trzech kościołów katolickich, jakie znajdują się w stolicy Czadu, na 17 obecnych tam katolickich parafii. – Nasza parafia jest w dzielnicy Dembé, gdzie większość stanowią protestanci, obecni też są muzułmanie. Liczy ok. 4000 wiernych, wielu z nich to ludzie, którzy przybywają do stolicy w poszukiwaniu pracy. Na niedzielnych mszach jest około 2800 wiernych, w tygodniu – ok. 100-150 osób – wylicza ks. Stanisław Worwa.

Jak zauważa ks. Krzysztof Czermak, ludzie ci potrzebowali kościoła, których jest w Czadzie niewiele. Zwykle celebracja niedzielnej Eucharystii odbywa się w wiatach.

Biskup Jeż konsekruje kościół w Czadzie   Wielkanoc 2017 w parafii w Ndżamena-Dembe arch. ks. Stanisław Worwa Prawie 80% wkładu finansowego w budowę kościoła w parafii w Dembé, która rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, pochodzi z diecezji tarnowskiej, reszta to pomoc z Rzymu i wkład samej parafii. Ponadto dwóch wolontariuszy z diecezji tarnowskiej (jeden z nich to ojciec ks. Pawła Tabisia) podczas blisko 3-miesięcznej obecności tam wykonało całą stolarkę do kościoła.

Biskup Jeż konsekruje kościół w Czadzie   W tle Grota Matki Bożej Fatimskiej przed kościołem Miłosierdzia Bożego, który bp Andrzej Jeż poświęci 23 kwietnia arch. ks. Stanisław Worwa Jak zauważa ks. Stanisław Worwa, na miejscowych ludzi też można liczyć. – Plan, jak i budowę kościoła wykonała nazwijmy to szumnie "firma" jednego z parafian. Ludzie są tu bardzo życzliwi, gościnni, mimo biedy, w której żyją, starają się dać to, co najlepsze. Od roku mamy prąd w dzielnicy, więc życie się zmieniło na lepsze – dodaje kapłan.

19 kwietnia do Czadu wyruszyła kilkuosobowa delegacja z diecezji tarnowskiej, na czele z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem i ks. Krzysztofem Czermakiem, wikariuszem biskupim ds. misji. Odwiedzą nie tylko Ndżamenę, ale i drugi główny ośrodek, w którym obecni są tarnowscy misjonarze – Bousso, położone 400 km na południe od Ndżameny. Obecnie pracuje tam ks. Piotr Skraba.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama