Biskup tarnowski wraz z towarzyszącą mu delegacją kontynuuje wizytę w Czadzie.
W poniedziałek wieczorem 23 kwietnia przewidziana była wizyta w Bakara pod Ndżameną, gdzie mieści się międzydiecezjalne seminarium duchowne dla całego Czadu. Tutaj swoją formację teologiczną, duchową i pastoralną podejmuje 49 kandydatów do kapłaństwa. Wszyscy są Czadyjczykami oprócz jednego Kameruńczyka. Są to klerycy tzw. drugiego cyklu. Pierwszy cykl, o podobnej liczbie seminarzystów, dotyczący studium filozofii, zorganizowany został w mieście Sarh.
Otwierając spotkanie rektor seminarium przedstawił działalność tej instytucji, zaznaczając, że w karty historii kadry profesorskiej zapisało się trzech polskich kapłanów. Podczas godzinnego spotkania biskup Andrzej podał charakterystykę diecezji tarnowskiej oraz jej seminarium duchownego, a później odpowiadał na pytania seminarzystów, które świadczyły o ich prawdziwym zaciekawieniu życiem Kościoła w Polsce.
Najwięcej zdziwienia wywołała informacja, że diecezja tarnowska ma ponad 1500 księży i ponad 450 parafii. Nie dziwi jednak ta reakcja, gdy się pomyśli, że przeciętnie jedna diecezja w Czadzie cieszy się kilkunastoma księżmi (jest ich nieraz tylko kilku) pracującymi w kilkunastu parafiach.
Seminarium jest prowadzone przez siedmiu czadyjskich księży, którzy swoją formację intelektualną zdobyli w Europie, zwłaszcza w Rzymie.
Spotkanie w seminarium było okazją do modlitwy przy grobie pochowanego tam, a zamarłego przed trzema laty abpa Mathiasa Ngarteri, pierwszego rodzimego biskupa, który wielokrotnie odwiedzał diecezję tarnowską.
W poniedziałkowe przedpołudnie biskup tarnowski odwiedził wspólnotę księży kombonianów, którzy prowadzą Centrum Dialogu Międzyreligijnego w Ndżamenie zamieszkiwanej przez około 80% muzułmanów. Wśród misjonarzy tamtej wspólnoty jest jeden Polak - ks. Sebastaian Chmiel pochodzący z Rzeszowa.
We wtorek rano delegacja tarnowska wraz z misjonarzami udała się do Bousso oddalonego