Nowy numer 3/2021 Archiwum

300 kilomterów do Ndżameny

Biskup tarnowski wraz z towarzyszącą mu delegacją kontynuuje wizytę w Czadzie.

W poniedziałek wieczorem 23 kwietnia przewidziana była wizyta w Bakara pod Ndżameną, gdzie mieści się międzydiecezjalne seminarium duchowne dla całego Czadu. Tutaj swoją formację teologiczną, duchową i pastoralną podejmuje 49 kandydatów do kapłaństwa. Wszyscy są Czadyjczykami oprócz jednego Kameruńczyka. Są to klerycy tzw. drugiego cyklu. Pierwszy cykl, o podobnej liczbie seminarzystów, dotyczący studium filozofii, zorganizowany został w mieście Sarh.

Otwierając spotkanie rektor seminarium przedstawił działalność tej instytucji, zaznaczając, że w karty historii kadry profesorskiej zapisało się trzech polskich kapłanów. Podczas godzinnego spotkania biskup Andrzej podał charakterystykę diecezji tarnowskiej oraz jej seminarium duchownego, a później odpowiadał na pytania seminarzystów, które świadczyły o ich prawdziwym zaciekawieniu życiem Kościoła w Polsce.

Najwięcej zdziwienia wywołała informacja, że diecezja tarnowska ma ponad 1500 księży i ponad 450 parafii. Nie dziwi jednak ta reakcja, gdy się pomyśli, że przeciętnie jedna diecezja w Czadzie cieszy się kilkunastoma księżmi (jest ich nieraz tylko kilku) pracującymi w kilkunastu parafiach.

Seminarium jest prowadzone przez siedmiu czadyjskich księży, którzy swoją formację intelektualną zdobyli w Europie, zwłaszcza w Rzymie.

Spotkanie w seminarium było okazją do modlitwy przy grobie pochowanego tam, a zamarłego przed trzema laty abpa Mathiasa Ngarteri, pierwszego rodzimego biskupa, który wielokrotnie odwiedzał diecezję tarnowską.

W poniedziałkowe przedpołudnie biskup tarnowski odwiedził wspólnotę księży kombonianów, którzy prowadzą Centrum Dialogu Międzyreligijnego w Ndżamenie zamieszkiwanej przez około 80% muzułmanów. Wśród misjonarzy tamtej wspólnoty jest jeden Polak - ks. Sebastaian Chmiel pochodzący z Rzeszowa.

We wtorek rano delegacja tarnowska wraz z misjonarzami udała się do Bousso oddalonego 300 km od stolicy Czadu, gdzie proboszczem jest tarnowski misjonarz ks. Piotr Skraba. W drodze do Bousso przewidziane są odwiedziny w Baili, gdzie proboszczem jest ks. Edward Ryfa. Jest to kapłan rzeszowski od 21 lat pracujący w Czadzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama